Най-възрастният човек в света почина в Испания на 117 години. Това е испанката Мария Браняс Морера, която е родена в САЩ и е преживяла две световни войни, съобщи БГНЕС.
"Мария Браняс ни напусна. Тя почина, както желаеше: в съня си, спокойно и без болка", обяви семейството ѝ в профила си в социалната мрежа X.
На 23 януари 2023 г. жената стана най-възрастният известен жив човек след смъртта на 118-годишната Люсил Рандон в старчески дом във френския град Тулон.
Браняс привлече вниманието на световната преса, след като преболедува COVID през май 2020 г., когато Испания беше една от най-засегнатите страни преди наличието на ваксини.
"Ред, спокойствие, добра връзка със семейството и приятелите, контакт с природата, емоционална стабилност, никакви притеснения, никакви съжаления, много позитивизъм и стоене далеч от токсични хора" - това е рецептата на Браняс за дълголетие, се казва в сайта на Световните рекорди на "Гинес".
"Мисля, че дълголетието е свързано и с късмета. Късмет и добра генетика", обяснява тя.
Браняс е родена в Сан Франциско на 4 март 1907 г., година след като родителите ѝ се преместват от Испания в САЩ. През следващите 8 г. семейството се мести в Тексас и Ню Орлиънс, където баща ѝ основава испаноезичното списание Mercurio, преди да се върнат в Испания и да се установят в Каталуния.
Оттогава насам тя преживява решаващи моменти в малки и големи мащаби.
Баща ѝ умира от туберкулоза по време на презокеанското пътуване от САЩ до Испания. Маршрутът е бил заобиколен, тъй като Първата световна война е направила маршрута коварен и корабът е трябвало да мине през Куба и Азорските острови.
През 1918 г. пандемията от испански грип обхваща света. След това, когато Браняс е на 29 г., избухва гражданската война в Испания, която я оставя с "много лоши спомени". Скоро след това започва Втората световна война.
Браняс създава семейство със съпруга си, каталунски лекар на име Жоан Морет. Двойката има три деца, 11 внуци и 13 правнуци.
В деня на сватбата на двойката, след часове чакане, те научават, че свещеникът им неочаквано е починал. В църквата нямало телефон, по който да се обадят за друг свещеник, затова семейството трябвало да се качи в колата и да търси друг.
Оттогава Браняс възприема напредъка на технологиите. През последните години "прегръща" социалните мрежи и по-специално цифровите комуникации. Браняс използва устройство за превод на глас в текст и мрежата X , за да поддържа връзка с близките си.
"Животът не е вечен за никого. На моята възраст новата година е подарък, скромен празник, красиво пътуване, момент на щастие. Нека се наслаждаваме на живота заедно", гласи една от публикациите ѝ за Нова година.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир