Днес в Министерство на правосъдието стартира работна група, която до края на годината трябва да изготви Координационен механизъм за помощ и подкрепа на пострадалите от домашно насилие. Целта е той да заработи ефективно в началото на следващата година, което е предвидено изрично в последните изменения и допълнения на Закона за защита от домашно насилие, съобщават от пресцентъра на МП.
Координационният механизъм трябва да уреди основните процедури на взаимодействие между органите на изпълнителната власт, на местното самоуправление и местната администрация и юридическите лица, които осъществяват дейности по превенция и защита от домашното насилие по реда на този закон.
Ръководител на междуведомствената работна група е заместник-министърът на правосъдието Георги Николов. В нея участват представители на повече от 30 държавни и общински институции, както и представители на неправителствени организации.
„Основният фокус е превенцията от домашно насилие, а основната цел – да изработим качествен документ до края на годината“, каза по време на срещата зам.-министър Николов.
Председателят на Националното бюро за правна помощ (НБПП) Наталия Илиева заяви, че вече има добър пример на координация между част от институциите и това трябва да се надгради.
По думите ѝ от март т.г. сигналите за домашно насилие, постъпили в НБПП, са се увеличили многократно.
„Това се дължи на сключения Меморандум за навременна защита на пострадалите от домашно насилие между Бюрото Министерството на правосъдието МВР и адвокатските съвети и е знак, че взаимодействието между институциите дава много добри резултати“ посочи Илиева.
Националният координатор по въпросите за домашното насилие към МВР Зорница Шуманова допълни, че сигналите към Бюрото са подадени в резултат на работата на полицейските служители на терен, които свързват пострадалите директно с адвокатите, които могат да им окажат правна помощ.
Тя информира, че МВР работи от 3 месеца по изграждане на конкретни контактни точки. Например с Министерство на здравеопазването са договорени и 450 диагностични центрове и кабинети, към които могат да се насочват жертвите на домашно насилие. Крайната цел е при сигнал полицаите да могат да запознават пострадалите с всички възможности за помощ, които могат да получат – медицинска, правна, психологическа или физическа защита.
Всяка от институциите ще представи до края на следващата седмица становище по основните въпроси, включени в първи етап от Координационния механизъм „Известяване и насочване“, който е заложен и в закона.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)