
„Ползването на водата от кладенците е безплатно за хората, няма да се слагат водомери, регистрацията също е безплатна, бърза, лесна и еднократна“. Това изтъкна министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова. Тя проведе онлайн среща с представители на областните и общинските администрации по въпросите, които възникват в хода на кампанията за регистриране на кладенци и ползването на подземни води за собствени потребности, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Собственици на водовземни съоръжения за подземни води – кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и др., трябва да ги регистрират в срок до 28 ноември т.г. Такса за регистрацията не се заплаща, подава се заявление в съответната басейнова дирекция за вписване на съоръженията, разположени в собствения им имот, които не са вписани в регистъра според изискванията на Закона за водите.
Министър Росица Карамфилова обяви, че още днес, в допълнително облекчение на процеса, байновите дирекции ще изпратят до всички общини бланки със заявления, които са създадени за улеснение на гражданите и ще са придружени от указания за попълване.
Целта на регистрацията е в басейновите дирекции да постъпи точна информация за броя на водовземните съоръжения в съответния район, за да може да се гарантира ползването на водния ресурс.
Още през 2000-та година започва кампания за регистрация на кладенците и неколкократно има удължаване на законовия срок. Въпреки това, „за тези 22 години никой не може да каже колко са кладенците в България“, отбеляза министърът и уточни, че ангажиментите за регистрация произлизат от европейското и националното законодателство и единственото, което е необходимо, за да бъдат изпълнени, е страната да разполага с регистър на кладенците. „Вярвам, че въпреки оставащия един месец до крайния срок, всички ще припознаем задълженията си и чрез съвместни действия ще можем да приключим този важен ангажимент“, каза още министър Карамфилова.
Тя обясни още, че ако лицето не разполага с географски координати, това по никакъв начин не представлява проблем, като за целта е достатъчно в заявлението да се опише местоположението на кладенеца в свободен текст.
Заместник-министър Петър Димитров изрично подчерта, че при регистрацията на кладенци не се изисква нотариален акт, скица на имота, лична карта и какъвто и да било друг документ. Единственият документ, който се изисква, е попълнено заявление за регистрация на кладенец за собствени потребности.
Заявлението за регистрация може да се подаде и чрез съответния кмет на община, кмет на район, кмет на кметство или кметския наместник по местонахождението на кладенеца. На срещата бяха припомнени и към момента действащите законови изисквания - ползването на вода до 10 куб. м на денонощие за собствени потребности, е безплатно.
Всеки четвъртък до 28 ноември т.г., когато е крайният срок за регистрация, заместник-министър Петър Димитров ще организира редовни онлайн приемни, за да бъде отговорено на запитването на всеки гражданин.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-5396
3
28.10 2022 в 21:44
-5396
2
28.10 2022 в 21:43
860
1
28.10 2022 в 20:53
Ако някой е разбрал това, моля да ми го обясни.
Последни коментари
eagle60
Русия ще наказва доброволци в армията, напуснали служба или симулирали болест
Ivan
Министърът на енергетиката: До края на деня електрозахранването трябва да бъде възстановено навсякъде
Far Rider
Над 3 млн. лв. за спешната въздушна помощ ще получи МЗ
Dimitrov1971
Глиги окончателно се върна от Украйна: Бих се, за да не станат Варна и Бургас като Донецк и Луганск
Бойко манолов
Василев: Пенсионерите ще получават коледни добавки всеки месец през 2024
Far Rider
Министерството на икономиката получило множество оплаквания, че КЗП се използва като бухалка
Far Rider
Мъж, останал 24 часа без ток, си донесе скара и си опече сандвич в офис на Енергото