Изпълнителна агенция "Медицински надзор" започва проверка във връзка с отпуснатите пари за лечението на дете.
6-годишната Мария е родена със Синдром на Даун. През 2017 г. детето се разболява от левкемия. След лечение се стига до ремисия, но по-късно болестта отново се връща.
През април момиченцето е прието за лечение в Университетска болница "Царица Йоанна" - ИСУЛ в София, а родителите започват да събират пари за лечението му в чужбина.
Състоянието на детето силно се влоши в последните дни и въпреки усилията на лекарите то почина тази сутрин в болницата.
Около лечението на болното дете избухна скандал, след като родителите обявиха пред bTV, че са чакали почти два месеца Здравната каса да одобри плащане на противотуморни лекарства и накрая са получили фактура от болницата за около 14 хил. лв.
От НЗОК обаче обвиниха за забавянето ИСУЛ и уточниха, че въпреки това лечението не е спирало и то е приложено в определените от лечебното заведение срокове и по утвърдената терапевтична схема.
От Касата уточниха, че майката е подала заявление в институцията на 25 април, като искането е било за заплащане на два лекарствени продукта, които нямат разрешение за употреба в България. Към заявлението е липсвала задължителна медицинска документация от ИСУЛ и НЗОК е изискала липсващите документи.
На 30 май Специализираната комисия отново е разгледала случая, като дотогава отново не е постъпила изисканата от болницата информация. Въпреки това, поради кратките нормативни срокове, Комисията предлага на управителя на НЗОК наличната медицинска документация, макар и непълна, да бъде изпратена за становище на двама външни експерти - задължително изискване на Наредба №2 от 2019 г. Писмата към консултантите са изпратени на 31 май т.г. по куриер и на електронна поща.
Болницата е предоставила последния искан документ на 6 юни, но отново е пропусната информацията за цените на двата медикамента. На същия ден е проведена среща за уточняване на начина на процедиране по подадените заявления за заплащането на двата продукта между Специализираната комисия за разглеждане на заявленията в НЗОК и проф. Добрин Константинов от Университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ", и доц. д-р Валерия Калева - от УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Постигнати са договорености по всички неясни въпроси по процедурата за отпускане на лекарствените средства, като това е отразено в писмен документ, уточняват от НЗОК.
На 13 юни са получени становищата от външни консултанти, но документът за цените на медикаментите е изпратен в НЗОК на 18 юни. Управителят на НЗОК вчера е издал заповед за одобряване на заплащането на цялата сума в размер на 23 377,40 лв. - каквато е сумата, обявена от ИСУЛ.
От Касата посочват, че не е ясно откъде идва несъвпадението между сумите - заявената официално от болницата и поисканите от майката на болното дете 14 000 лева за извършеното лечение. Затова НЗОК е сезирала Изпълнителна агенция "Медицински надзор" за проверка по случая.
"Изнасянето на невярна информация води до публичното заклеймяване на една институция, която професионално и стриктно изпълнява законовите си ангажименти към здравноосигурените лица, не е в полза на пациентите. Удовлетворяването на нечии лични амбиции на лица, пряко свързани със схеми за източване на публични средства от бившия Център „Фонд за лечение на деца“ нямат нищо общо с грижата за живота и здравето на болните", коментират от Здравната каса по случая, като поднасят съболезнованията си на семейството на починалото дете и апелират да се прекрати злоупотребата с мъката на близките.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)