Минимум по 50 хил. лв. на месец са нужни за продължаване на разкопките на Варненския халколитен некропол – мястото, където случайно при изкопни работи в Западната промишлена зона на Варна през есента на 1972 година е открито „най-старото обработено злато в света", според датировката и изследванията правени в Университета в Оксфорд.
Заради поставянето на културата и археологията на пауза обаче тази година разкопки – възстановени след 30 години престой през 2021 г., може и да няма.
С няколко прекъсвания разкопките на некропола, дал на света „Културата Варна", траят 13 сезона между 1972 и 1991 г. За това време са проучени 301 гроба, от които 93 са на мъже, 67 – на жени, а 47 са символични.
В резултат археолозите във Варна успяват да изровят най-голямата група златни предмети, откривани до момента в света, с повече от 3 хил. златни предмета и с тегло над 6 кг. Това е повече от всичко, което е открито в света през каменно-медната епоха.
Златното съдържание е с проба от 23,5 карата, а въглеродният анализ показва, че то е около 1000 години по-старо от цивилизациите на Древен Египет, Микена и тези от Месопотамия.
В последните три години са проучени още 26 гроба, посочват от Регионалния исторически музей във Варна, където се съхраняват находните от халколитния некропол.
Полученото финансиране от страна на държавата е недостатъчно за осъществяване на поставените от екипа цели. Община Варна помогна с парични средства през миналия сезон, но за 2024 г. не е предвидила такава в бюджета си. Затова Регионалният исторически музей – Варна се обръща с молба за помощ към всички, които искат да бъдат съпричастни към проучването.
Набирането на повече средства от нужните 50 хил. за всеки един от месеците, ще позволи по-дългата продължителност на теренната работа. Остатъкът ще бъде прехвърлян за проучванията през следващия сезон.
Крайната цел на археолозите е да приключат с пълното изследване на източната част на некропола до края на 2026 година.
Освен с количеството и датировката на златните и медни предмети от късната каменномедна епоха (втора половина на V хил. пр.Хр.), Варненският халколитен некропол впечатлява и с картината на богато общество от членове с разнороден социален и материален статут – свидетелство за най-ранната йерархична и класова организация и изградени властови структури, което го превръща в свидетелство за появата на първата цивилизация – по-ранна от шумерската и египетската с повече от половин хилядолетие.
Разкритията определят халколитния некропол като най-забележителният и значимият паметник за праисторията въобще и полагат и основите на изучаването на "Културата Варна".
Характерна с фината си керамика и фините изделия от злато, мед, мидени черупки от спондилус, каменни изделия вкл. и от обсидиан, "Културата Варна" по Западното Черноморие у нас е тясно свързана с неолитното селище с некропол в Дуранкулак, както и с най-старият укрепен град и солодобивен център в Европа - "Провадия-Солницата".
Всяка помощ за осигуряване на финансови, материални, транспортни и други средства ще бъде приемана с благодарност, а дарителите ще получат и документи да декларират даренията си.
"Станете част от историята, помогнете за проучването на най-значимия археологически паметник на България", призовават от музея във Варна.
"Размерът на всички постъпили средства с посоченото основание „За проучването на Варненския некропол" и отчетът за тяхното изразходване ще бъдат публикувани на сайта на музея ежемесечно", посочват още от културната институция.
Банковата сметка на Регионалния Исторически музей - Варна е:
За дарения в лева:
IBAN: BG 04 CECB 97903124160300 BIC: CECBBGSF ЦКБ – ВАРНА
За дарения в евро:
IBAN: BG 12 CECB 97903424160301 BIC: CECBBGSF ЦКБ – ВАРНА
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)