КЗП провери всички банки, даващи потребителски кредити, и откри неравноправни клаузи във всички договори

OFFNews 18 декември 2024 в 10:07 1464 6

дебитни карти

Снимка pixabay

Банкови карти

Комисията за защита на потребителите е извършила проверка на договорите на всички банки в цялата страна. Проверките са разкрили неравноправни клаузи във всички изследвани договори, както и прилагането на различни нелоялни търговски практики.

Основните установени нарушения

Комисията е открила редица неравноправни клаузи и нелоялни търговски практики в договорите за потребителски кредити на банките, сред които:

Събиране на непрозрачни такси и комисионни – Включване на забранени от закона такси и комисиони за действия, свързани с усвояване и управление на кредита, както и събиране на такси и комисионни, които не са ясно и точно определени в договора за потребителски кредит.

Ограничения върху правото на отказ – Задължаване на потребителя да спазва специфични и едностранно наложени от банката процедури, които са незаконосъобразни, за да упражни правото си на отказ.

Обезпечителни изисквания, нарушаващи граждански права – Въвеждане на клаузи, позволяващи на кредитора достъп до лична собственост (оглед и посещение на място) или правото да налага ограничения върху имуществото на потребителя, дори при незначителни или спорни задължения.

Нарушение на принципа за уведомяване на потребителя – Липсата на задължения за банките да предоставят ясна предварителна информация за извършени от тях промени в договорните условия, включително на референтни лихвени проценти чрез трайни носители, което възпрепятства потребителите от своевременно действие.

Несправедливи условия за предсрочна изискуемост – Възможност за едностранно обявяване на кредита за предсрочно изискуем при незначителни или несъществени нарушения на договора, включително такива, които не застрашават интересите на кредитора.

Ограничаване на възможността за електронна комуникация – Необосновани задължения към потребителя да комуникира с банката предимно на траен хартиен носител на информация.

КЗП препоръчва на всички банки в България в срок от 14 дни да преразгледат договорите си за потребителски кредити и да премахнат доброволно клаузите, които нарушават правата на потребителите.

За да защити потребителите, Комисията има готовност да предприеме действия по завеждането на колективни искове срещу банките, които откажат да изпълнят доброволно препоръките ѝ.

За установените нелоялни търговски практики са издадени заповеди за забрана. Едновременно с това на нарушителите предстои да бъдат наложени имуществени санкции за всяко извършено от тях нарушение.

КЗП приканва всички засегнати граждани да сигнализират за нарушения и да търсят информация и подкрепа на официалния сайт на Комисията или в регионалните й офиси.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    14389

    6

    случайно прочетох

    18.12 2024 в 11:36

    Подготвят се за еврозоната, защото там такива мишкувания са забранени, невъзможни, наказуеми и т.н..

    605

    5

    avitohol

    18.12 2024 в 11:28

    Вчера едно момче плаща ДДС по една пратка към сметката на митница и ДСК му зашлеви едни 24 такса за плащане на бюджетно платежно към Агенция митници. ...

    -1300

    4

    Cingi

    18.12 2024 в 11:01

    Помните ли Бруталнио Грозник и бивш президент петър стоянов.

    -1300

    3

    Cingi

    18.12 2024 в 10:56

    Абе първа частна банка, турист спорт банк...Отдавна в небитието.

    -1300

    2

    Cingi

    18.12 2024 в 10:55

    Лайф Чойс беше брутална финансова пирамида.

    1011

    1

    craghack

    18.12 2024 в 10:49

    Хаха, понеже банките са тотално извън пътя, та сега се налага да хвърлим малко прах в очите на обществото. Никакви административни санкции и палеативни мерки няма да решат проблема. Единственият начин е приемане на закон с точно описани такси, които могат да събират банките, определяне на таван на тези такси и изрична забрана да си измислят нови. При нарушение - наказателна отговорност за съответния изпълнителен директор. Трябва да има и ограничение в съотношението между лихвата по кредити и тази по депозити. Не може едната да е нула, а другата да е 3.5 процента да речем. Разликата следва да се определи на максимум 30 - 50 процента надбавка над лихвата по депозитите.
     
    X

    Парламентът на живо