Най-доброто време за садене на лалета е есента, когато температурите паднат до около 9-10 градуса. При засаждането на луковиците трябва да имате предвид, че те обичат слънце, добре дренирана и лека почва, но богата на хранителни вещества. Наранените луковици трябва да се отделят при садене, за да имате най-добрите растения.
Саденето става, след като предварително сте направили бразди в почвата. По-дребните луковици се засаждат по-плитко, а големите на малко по-голяма дълбочина в почвата, но не прекалено дълбоко, за да могат да избият. Разстоянието и дълбочината на садене трябва да е около 2-3 пъти диаметъра на луковицата. След като се покрият с почва, е хубаво допълнително да се засипят със слама или торф като мярка срещу замръзване. С това грижата ви приключва. До пролетта.
Според инструкциите за засаждане луковиците не бива да се садят в глинеста почва, растението не се развива добре. В този случай лалетата трябва да се садят върху речен пясък, поставен над почвата, и тогава да се покрият с нея.
Възможно ли е лалета да се садят и през пролетта?
Отговорът на този въпрос е положителен, но отглеждането на такова лале е много по-трудно. В сравнение с тези, засадени преди зимата, пролетните ще се отрупат с цвят малко по-късно.
Родината на лалетата са степите и планински райони на Средна Азия. В естествена среда и сега могат да се видят в Иран, Турция, Индия. Европейската страна, известна с лалетата, е Нидерландия, но тези цветя се садят и във Франция, Дания, Белгия и пр. държави. Пред ХVII век се създават много разцветки и форми, а цените им стават съизмерими със златото. Изкуството да се селектират лалета се предава от поколение на поколение. Саденето им не е трудно, но има особености.
Каква грижа да полагаме?
Лалетата не обичат влажния климат. Поради тази причина не обичат влажните почви, иначе ще изгният. Затова най-подходящи за садене са песъкливите почви за садене. Хубаво е да садите лалета на групи от 10 растения, може и различни цветове да комбинирате, но е важно да съобразите времето на цъфтеж - когато той е различен, ще им се радвате по-дълго време. Грижата за лалетата включва и това след садене да ги оградите с телена мрежа, за да ги предпазите от гризачи.
Поливането за първи път е веднага след засаждането им. Следващите трябва да са в зависимост от времето. Влагата ще ги укрепи, стига да е умерена. Прекалената суша ще ги унищожи.
Сложете отличителни знаци на местата, където са садени луковиците, за да знаете къде да ги очаквате през пролетта - сезона на лалетата. Ако сте спазили инструкциите, засадените луковици ще ви се отблагодарят с обилен цъфтеж.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста