Захранването на бебето е сериозен етап в развитието му. Но то може да се окаже стресиращ за начинаещите родители. Всяко първо захранване на бебето е съпроводено с многобройни въпроси - от кога, с какво, как и пр.
Кога се захранва бебето
Няма еднозначен отговор на въпроса на колко месеца започва захранването на бебето. И тук то зависи от темповете на растеж на детето. Лекарите смятат, че е добре да се изчака бебето да навърши около 6 месеца, преди да се въведе твърда храна в менюто му. Това не бива да става преди детето да навърши 4 месеца, защото твърдата храна може да доведе до задавяне и отказ да яде необходимото количество майчина кърма.
Късното въвеждане на твърди храни също не е за препоръчване, тъй като може да увеличи риска от алергии при захранването.
Как да разберем кога да захраним бебето
Няколко са признаците за готовност за захранване:
- Когато детето контролира главата и шията си и може да стои само на висок стол;
- Когато е любопитно към различни храни - примерно протяга ръка към храната, която вие консумирате, и отваря уста при определен вид на храна;
- Когато бебето спира да избутва храната от устата си. Това е рефлекс, който се проявява между 4-ия и 6-ия месец;
- Когато е удвоило теглото си от момента на раждане.
С какво може да захраните бебето
Друг важен въпрос е с какво да захраните бебето. Изборът на първите храни за бебе включва три варианта - бебешко пюре, бебешка каша, но има и други възможности.
Захранване с пюре е най-често срещан избор за бебешко меню от родителите. Пюрето може да бъде зеленчуково-млечно или плодово-млечно. Каквото и да е, то задължително трябва да бъде разредено с мляко - между 30 и 50 милилитра. Готовите бебешки пюрета трябва да се проверят какви допълнителни съставки съдържат.
Предпочитани са картоф, морков и тиква.
Друга възможност е кашата - най-често оризова. Тя се препоръчва на деца, които не наддават достатъчно или при които се наблюдава рефлукс.
Рецептите за бебешка храна - пюрета и каши, включват възможността да се приготвят с майчина кърма или адаптирано мляко.
Плодовите пюрета също са чудесен и важен избор за захранване. Но са доста по-сладки и вкусни от останалите храни. Заради това детето може да откаже други видове храни. Ако все пак решите плодовото пюре да е основната храна, заложете на ябълки и круша. На следващ етап включете банани, пъпеши, сини сливи, праскови и кайсии.
Всички те трябва да са обелени, преди да се превърнат в пюрета.
Добре е захранването да започне, когато детето е здраво.
В първият ден от захранването дайте лъжичка или две от пюрето или кашата, за да го опита. Ястието трябва да е притоплено и фино пасирано. На другия ден увеличете количеството до две или три лъжички.
В началото е нормално бебето да се дохранва с кърма или адаптирано мляко. След като свикне с новите храни, то ще започне да хапва все по-малко мляко.
Грешките при захранването
Най-често допусканите грешки са свързани с ранното или късното захранване, както и с темпото, в което се въвеждат нови храни. Основна грешка е въвеждането на голямо разнообразие от различни храни в менюто за кратко време.
Това затруднява организма и може да доведе до проблеми с храносмилането. Новата храна е добре да се въвежда на минимум 10 дни след започването на захранването. Така ще имате възможността да проследите реакциите на детето и да създадете хранителни навици на бебето.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)