Захранването на бебето е сериозен етап в развитието му. Но то може да се окаже стресиращ за начинаещите родители. Всяко първо захранване на бебето е съпроводено с многобройни въпроси - от кога, с какво, как и пр.
Кога се захранва бебето
Няма еднозначен отговор на въпроса на колко месеца започва захранването на бебето. И тук то зависи от темповете на растеж на детето. Лекарите смятат, че е добре да се изчака бебето да навърши около 6 месеца, преди да се въведе твърда храна в менюто му. Това не бива да става преди детето да навърши 4 месеца, защото твърдата храна може да доведе до задавяне и отказ да яде необходимото количество майчина кърма.
Късното въвеждане на твърди храни също не е за препоръчване, тъй като може да увеличи риска от алергии при захранването.
Как да разберем кога да захраним бебето
Няколко са признаците за готовност за захранване:
- Когато детето контролира главата и шията си и може да стои само на висок стол;
- Когато е любопитно към различни храни - примерно протяга ръка към храната, която вие консумирате, и отваря уста при определен вид на храна;
- Когато бебето спира да избутва храната от устата си. Това е рефлекс, който се проявява между 4-ия и 6-ия месец;
- Когато е удвоило теглото си от момента на раждане.
С какво може да захраните бебето
Друг важен въпрос е с какво да захраните бебето. Изборът на първите храни за бебе включва три варианта - бебешко пюре, бебешка каша, но има и други възможности.
Захранване с пюре е най-често срещан избор за бебешко меню от родителите. Пюрето може да бъде зеленчуково-млечно или плодово-млечно. Каквото и да е, то задължително трябва да бъде разредено с мляко - между 30 и 50 милилитра. Готовите бебешки пюрета трябва да се проверят какви допълнителни съставки съдържат.
Предпочитани са картоф, морков и тиква.
Друга възможност е кашата - най-често оризова. Тя се препоръчва на деца, които не наддават достатъчно или при които се наблюдава рефлукс.
Рецептите за бебешка храна - пюрета и каши, включват възможността да се приготвят с майчина кърма или адаптирано мляко.
Плодовите пюрета също са чудесен и важен избор за захранване. Но са доста по-сладки и вкусни от останалите храни. Заради това детето може да откаже други видове храни. Ако все пак решите плодовото пюре да е основната храна, заложете на ябълки и круша. На следващ етап включете банани, пъпеши, сини сливи, праскови и кайсии.
Всички те трябва да са обелени, преди да се превърнат в пюрета.
Добре е захранването да започне, когато детето е здраво.
В първият ден от захранването дайте лъжичка или две от пюрето или кашата, за да го опита. Ястието трябва да е притоплено и фино пасирано. На другия ден увеличете количеството до две или три лъжички.
В началото е нормално бебето да се дохранва с кърма или адаптирано мляко. След като свикне с новите храни, то ще започне да хапва все по-малко мляко.
Грешките при захранването
Най-често допусканите грешки са свързани с ранното или късното захранване, както и с темпото, в което се въвеждат нови храни. Основна грешка е въвеждането на голямо разнообразие от различни храни в менюто за кратко време.
Това затруднява организма и може да доведе до проблеми с храносмилането. Новата храна е добре да се въвежда на минимум 10 дни след започването на захранването. Така ще имате възможността да проследите реакциите на детето и да създадете хранителни навици на бебето.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България