Екстремните явления са сред най-явните проявления на затоплящия се климат, като предизвиканите от хората изменения на климата вече оказват въздействие върху множество метеорологични и климатични катаклизми във всеки един район на планетата. Те нарастват и по честота, и по интензивност, като прогнозите са да продължават да се увеличават при бъдещо затопляне на климата.
Как хората, които живеят в зони, засегнати от екстремни климатични явления, се адаптират към тях? Можем ли да бъдем спокойни в бъдеще? Какви са последиците от изменението на климата? Каква е ролята на политиката, на обикновения човек и на новите технологии? Каква е ситуацията с нашето Черноморие и очакват ли се промени в географията на България в следствие на екстремните явления?
Ето и част от отговорите на нашите събеседници.
Емил Гачев, географ: „Правилният начин на действие има две страни, от една страна това са така наречените системи за ранно предупреждение. Когато добре познаваме процесите, ние можем в известна степен да предвидим кога един процес може да надхвърли нормалните граници и кога трябва да се привлече вниманието към потенциално бедствие. А другата страна на медала, това е вече начинът, по който хората трябва да бъдат обучени и готови да действат, когато възникне такова ранно предупреждение.“
Симеон Матев, доктор по климатология, работил по темата „Съвременни изменения на климата в България“: „Проблемът с давенето е проблем на самия давещ се. Малкият човек наистина е оставен на произвола на съдбата и затова малкият човек, в случая ние всички, прибягва до някакви решения. Оттук нататък, ако някой си купува имот, според мен, задължително трябва да е на някое по-високо място, не за друго, а защото природата винаги може да ни изненада, дори и да сме взели най-крутите мерки, които могат да бъдат взети. Ако ние избягваме потенциално опасни места, а такива има много, наистина щетите ще са по-малко.“
Д-р Димитър Беров, морски еколог от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, който се занимава с българското Черноморието: „При такива екстремни явления, които създават риск от екологични проблеми, специалистите и, най-вече разбира се, институциите, имат възможност бързо и лесно да се информират. Нещата, които допреди десет, двайсет, трийсет години са били научна фантастика, сега са напълно възможни. Аз мога в момента да си отворя телефона и да ви кажа каква е температурата на водата в Океана, пред Индонезия, т.е. ние имаме много добри инструменти, с които да управляваме този риск и да реагираме дори за кратко време, както става въпрос за такива екстремни явления.“
Райвис Рагайнис, кмет на Йекабпилс, град в югоизточна Латвия, споделя плановете си да намали потенциалния риск от наводнения, тъй като тази година река Даугава излезе от бреговете си и заля града.
Подкастите от поредицата "Green Deal" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)