Зрението дава най-много информация на хората за заобикалящата ги среда и за материалните "препятствия" в ежедневието. Как се справят лишените от това сетиво хора разказва Теодора Хайверова.
„Загубила съм зрението си малко след раждането. Изцяло разчитам на сетивата, които са ми останали – обоняние, слух и други различни усещания. Ежедневно ние, незрящите сме изправени пред безброй предизвикателства. Трудно е да се посочи кое е най-голямото. Придвижвам се в градска среда с помощта на бял бастун и различни мобилни приложения, които ми помагат например да разпознавам банкноти, цветове, да прочета текста, който ми е нужен, както и на хората, взели присърце проблема с достъпността в нашето ежедневие. Когато излизам сутрин, за да свърша задачите си за деня, знам, че по улиците ще се сблъскам с недостъпни пътища, но и по това се работи. Все повече хора се замислят дали нещата, които създават, ще могат да бъдат използвани и от нас.
Може би ще е любопитно за някои читатели за разберат как използваме компютър. Това става с помощта на речев синтезатор, който ни изчита всичко на екрана.
Някои най-обикновени неща, като например да влезеш да напазаруваш в хипермаркет, за нас са огромно предизвикателство. За съжаление, в големите хранителни вериги персоналът не се обучава да съдейства на незрящите потребители. Има обаче прогрес за преодоляване и на това препятствие, разработиха се много приложения за онлайн пазаруване, достъпни за нас.
Срещам трудност и с използването на банкомат. Необходимо е зрящ придружител да ми е обяснил кои бутони да натисна, за да изтегля сума. Искрено се надявам да се намери решение и на този проблем".
Небивалото развитие на технологиите през последните години улеснява всекидневието на незрящите. Има много помощни средства за тях и мобилни приложения, които улесняват работата им, мобилността им и проследяват здравословното им състояние. Едновременното използване на множество приложения и помощни средства за разпознаване и подпомагане на навигацията в заобикалящата среда обаче е предизвикателство за незрящите.
Главната цел на проекта SoundVision е да разработи иновативни технологии, които да им помогнат да живеят по-независимо и активно, като използват устройствата SoundVision.
SoundVision е иновативно и комплексно помощно средство, което подпомага хората с увредено зрение да се движат и изследват лесно заобикалящата ги среда. Устройството предоставя информация в реално време за разстоянието до обекти, индикира препятствия и подпомага навигацията на закрито. В този смисъл, SoundVision подпомага възприемането на околната среда отвъд това, което осигурява традиционният бял бастун: разпознаване на цветове, обекти и валути, компас и навигация в сгради, четене на текст.
Разработено е благодарение на финансирането от Innovation Norway от "Скейл Фокус" АД в партньорство с фондация "Синергиа", Норвежки компютърен център (NRS) и Adaptor Hjelpemidler. Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, в рамките на програма “Развитие на бизнеса, иновации и МСП в България”.
Sound Vision допринася за насърчаване на двустранното сътрудничество за разработване и насърчаване на иновации и нови решения в рамките на технологиите за благосъстояние.
"Прекрасно е, че се разработват спомагащи устройства и приложения, които дават по-голяма независимост на незрящите и помагат в ежедневието ни. Това е много важно за нас. По-хубаво от това да си независим и неразчитащ на останалите няма. Ще се радваме този проект да се развие. Щастливи сме, че можем да помогнем, като го тестваме и даваме обратна връзка... Адмирации към хората, направили този проект реалност и за желанието им да направят нещо, което наистина да помага“ – казва Анита Накова, тестер по проекта.
"Проектът SoundVision стана реалност. Основната му цел беше да подобри достъпността на средата, с която хората с увреждания ежедневно се сблъскваме. Устройството, заедно с мобилното приложение, създават възможности за по-добра ориентация по улиците, за разпознаване на банкноти, четене на текст, навигиране в различни посоки - все трудности, пред които ние, незрящите сме изправени. Радвам се, че успях да тествам системата и че станах част от този проект. Благодаря на създателите му. Сигурна съм, че по-нататъшното му развитие ще донесе още повече улеснения за нас незрящите" – споделя Теодора Хайверова, също тестер в проекта.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)