Изхвърляте ли по 4 килограма стари дрехи и обувки годишно? Да или не, държавата ще го очаква от всеки, който живее в България. С нова наредба ще се въведе задължителното им разделно събиране, ще се забрани изхвърлянето им в общите контейнери, изгарянето им за отопление и депонирането им и ще стане възможно оставянето им не само в контейнерите за целта на улицата, а и на определени за целта в магазините, от които са купени.
Промените са заложени в проект на Наредба на отпадъците от обувки и текстил на министъра на екологията в оставка Борислав Сандов, която Министерският съвет предстои да приеме. Тя цели синхронизиране на нашето законодателство с европейското.
Изискването за 4-те килограма не се въвежда веднага и не е към хората, а към производителите или дистрибуторите на дрехи и обувки, на които се вменява разделното събиране, превозване, съхраняване, подготовката за повторна употреба, рециклирането, оползотворяването и обезвреждането на тези отпадъци. Количеството изискван боклук ще се увеличава постепенно - от 1,5 кг на жител през 2023 г., през 2 кг за 2024 г. до 4 кг от 2025 г. и всяка следваща.
Предстои изграждането на система за разделно събиране на отпадъците от обувки и текстил (ООТ), а не само поставянето на нови контейнери. Тя ще включва контейнери за разделно събиране, техника за събиране и транспортиране, изграждане на специализирани площадки за безвъзмездно предаване и система за последващо оползотворяване и обезвреждане. Сортираща инсталация ще трябва да може да разделя най-малко следните материали: памук, вълна, смесени.
Финансирането за изграждането на системата ще дойде от продуктовата такса, която производителите плащат на държавното Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда, а количеството отпадък, за чието събиране и извозване ще отговаря даден производител или дистрибутор, ще зависи от пазарния му дял и ще се определя по формула. Бизнесът може да организират дейността сам или да сключи договор със специализирана фирма.
При определянето на броя и разположението на местата за разделно събиране на ООТ ще се отчита броят на жителите в съответното населено място, като системите за разделно събиране ще осигуряват най-малко едно място на 5000 жители. Прогнозният брой на необходимите нови контейнери за 2023 е 2933 бр. От МОСВ са изчислили, че купуването на контейнери възлиза на около 6 452 115 лв.
Към всяка съществуваща Регионална системи за управление на отпадъци (РСУО) е предвидено изграждане на отделна площадка. За нови площадки през 2023 г. ще отидат още 21 267 510 лв. Извозването от населените места до площадките, съхраняването и предварителното третиране на отпадъка ще струва 26 915 816 лв. през 2023 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-490
3
20.07 2022 в 16:19
Но ако смятат да ми измислят нови задължения мога да им напълня контейнера с хубави ароматни неща...
-7325
2
20.07 2022 в 14:41
-490
1
20.07 2022 в 14:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара