Социалният министър Георги Гьоков ще поиска при актуализацията на бюджета да бъде предвидено увеличение на заплатите на работещите в държавната администрация с поне 10% от 1 юли, защото в сравнение с тези в частния сектор изоставали драстично.
Силното желание на Гьоков е да се вдига и минималната работна заплата, но тя не бива да се превръща в повод за постоянни спорове между работодатели и синдикати. Засега обаче се очаква тя да остане същата, коментира министърът пред БНТ.
На въпрос дали това не е работа на парче, Гьоков отговори, че така би било, ако само се запълват дупки. Действията на коалиционните партньори били координирани, обсъдени и обмислени.
"Някой беше нарекъл тези мерки антиинфлационни. Те не са антиинфлационни, а антикризисни и социални в подкрепа на българите и бизнеса да могат да минат по-леко по време на сериозна криза. По стара традиция българинът иска да се подпомогнат всички, защото и бедните, и богатите минават през инфлацията. Моето мнение е, че трябва да се подпомагат тези, които имат най-много нужда. Но за съжаление в България социалната система е изградена тромаво и солидарно, затова не можем да реагираме много бързо на това кой може да се оправя с кризата или с живота по принцип. Затова се налага да подкрепяме всички в кризисни моменти", обясни социалният министър.
Според него "няма как да няма ефект от мерките, въпреки че (подкрепата - бел. ред.) ще е по-малка за тези, които наистина имат нужда, и почти ненужна за онези, които могат да се оправят в кризата".
Гьоков напомни, че реформата в социалната система е започнала. Тя ще направи процесите бързи и "с едно натискане на бутона да се знае този човек може ли да се справя сам с живота във време на криза или не може". После обаче уточни, че реформата всъщност ще започне от началото на 2023 г. с подкрепата на Плана за възстановяване и устойчивост.
"Реформата трябва да е перманентен процес, да не приключваме с това, че на 1 януари направихме реформата, защото няма да бъдем прави. Реформата трябва да бъде процес", коментира още Георги Гьоков.
В плана са предвидени 10% от парите за социалната сфера и реформа в социалното подпомагане, т.е. 1,200 млрд. лв., уточни социалният министър.
Той коментира и започналото разселване на украинските бежанци, предшествано от ултиматума на вицепремиера Калина Константинова те да напуснат хотелите по Черноморието. Изказването й предизвика смут и сред свои, и сред чужди.
Според Гьоков страната ни се е справила перфектно до момента с бежанската криза и предлаганите бази във вътрешността на страната не отстъпвали по нищо на хотелите по морето, в които украинците бяха настанени до края на май. Социалният министър смята, че срещу правителството се води очерняща кампания по въпроса и "една политическа сила стои зад нея", без да уточнява коя е тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14389
3
04.06 2022 в 11:53
Съкращения 50% в администрацията + освобождаване на всички навършили пенсионна възраст.
Перснална оценка на приноса в дейността.
Премахване на ДМС и всеки да си плаща осигуровките, както в другите сектори на икономиката.
После ще видим.
5837
2
02.06 2022 в 11:57
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара