Разширяване на възможностите за обучение, включително електронно, в българските неделни училища в чужбина и облекчаване на условията за продължаване на образованието в български висши училища предвижда проект за изменение на правителствено постановление, внесен за обществено обсъждане от министъра на образованието Красимир Вълчев. Всички български неделни училища вече ще могат да обучават в електронна среда при наличието на извънредни обстоятелства.
Променя се ПМС 90/2018 г., където са регламентирани редът и условията за организирането и провеждането на обучението и на допълнителните училищни дейности за съхраняване на националното самосъзнание, култура и традиции в българските неделни училища в чужбина, които функционират към: организации на българи, живеещи извън България, регистрирани съгласно законодателството на съответната държава за извършване на образователно-културна дейност; задграничните представителства на България в чужбина; български православни църковни общини; Славянобългарския манастир "Св. Вмчк. Георги Зограф" – Атон, Гърция.
През последната учебна 2019/2020 г. училищата, които МОН подпомага организационно, методически и финансово 224 г. български неделни училища. Предоставените им средства са 10 823 697 лв. За предстоящата учебна 2020/2021 г. е утвърден списък, включващ 237 български неделни училища в чужбина.
Промените
1. Намалява се минималният брой кандидат-студенти в група за подготовка по български език и литература, история и цивилизации и география и икономика от 10 на 5. В групите може да бъдат включвани както ученици във втори гимназиален етап (XI и XII клас) на средно образование в българско неделно училище в чужбина, така и в друго училище на територията на съответната държава.
2. С цел осигуряване на по-ефективен достъп до обучение се предлагат нови възможности като:
2.1. учениците от българско неделно училище (БНУ), което не предлага електронно обучение с частично присъствени часове, да учат електронно в друго БНУ. Регламентират се условията за това;
2.2. учениците, включени в електронно обучение без присъствени часове, да получават удостоверения за проведено обучение;
2.3. провеждане на обучение от разстояние в електронна среда при извънредни обстоятелства от всички БНУ в чужбина;
2.4. увеличаване на обхвата на хората, които биха могли да завършат обучение в БНУ в чужбина за два класа в рамките на една учебна година.
Предлагат се и разпоредби, чиято цел е повишаване на контрола и прозрачността при организиране на дейностите в БНУ и при разходване на държавните средства. Всяка година например ще се избира родителски съвет, който ще има конкретни задължения и правомощия.
Едно българско неделно училище може да организира обучение на няколко адреса, а целта на това е осигуряване на достатъчен достъп до обучение без създаване на предпоставки за нелоялна конкуренция между организациите, към които функционират училищата, разяснява в мотивите си министър Вълчев.
Промените са в отговор на новите реалности, свързани с инициативата за привличане и връщане в родината на българи, живеещи извън страната чрез осигуряването на възможности за подготовка на кандидат-студенти и за обучение (в т.ч. и електронно) на ученици в българските неделни училища в чужбина - допълва той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)