Завършилите най-добрите университети в България получават над 4 пъти по-високи заплати от колегите си, завършили същите специалности, но в други университети у нас.
Това показват представените днес данни от тазгодишното издание на рейтинговата система на висшите училища на Министерството на образованието. Системата е създадена през 2010 г. по европейски проект в сътрудничество между МОН (дирекция "Висше образование") и консорциума "ИОО-МБМД-С" (Институт "Отворено общество", Институт за маркетинг и социални изследвания МБМД и "Сирма груп").
Ако се съди по заплатите, работодателите у нас оценяват най-високо завършилите "Информатика и компютърни науки" в Софийския университет и "Администрация и управление" в Американския университет в Благоевград. Средният официален доход на завършилите информатика в СУ надхвърля 3000 лева, а доходът на завършилите администрация и управление в Американския университет е средно 2755.01 лева. Техните заплати са над 4 пъти по-високи, отколкото на завършили същите специалности в други български ВУЗ-ове. С най-ниските средни заплати сред завършилите "Администрация и управление" например са възпитаниците са Аграрния университет. Средната официална заплата на висшистите в това направление от този ВУЗ е 638.32 лева. При направлението "Информатика и компютърни науки", където лидер е СУ, най-ниската средна заплата (по данни от НОИ) е за завършилите Шуменския университет - 737.77 лева.
Тазгодишната класация на университетите показва, че СУ е лидер в 21 от 24-те професионални направления, в които обучава студенти, а Американският - в направлението "Администрация и управление". Медицинският университет в София е първи във всички 5 направления, по които обучава. Техническият университет има водещи места в 6 от 9-те направления, по които има студенти. Сред водещите в определени направления у нас са още Аграрният университет в Пловдив, Медицинският във Варна и Тракийският в Стара Загора.
Заплати по специалности
Компютърните специалисти остават най-добре платените в страната. Средният облагаем доход на завършил "Информатика и компютърни науки“ е 1857.02 лева, по данни от Националния осигурителен институт. На второ място по официални доходи са завършилите „Математика“ - 1611.82 лева. Следват специалистите по военно дело, чийто среден облагаем доход е 1527.32 лева.
Завършилите 16 от общо 52 направления имат облагаем месечен доход над 1000 лева. Сред тях са още: „Обществено здраве“; „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Металургия“, „Политически науки“, „Медицина“, „Общо инженерство“.
С по-малко от 1000 лева среден облагаем доход са висшистите с диплома по право, психология, биотехнологии, туризъм, история, ветеринарна медицина, педагогика.
Най-нисък официален доход декларират завършилите „Педагогика на обучението по...“ - 622.57 лева, и стоматолозите – 623.21 лева.
Първите 20 специалности по заплати
Направено е и проучване и кои направления осигуряват по-висок доход от средния за съответната административна област. На първо място е „Военно дело“, където средният месечен осигурителен доход е близо два пъти над средния за областта. „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“ е на второ място. Там съотношението на осигурителния доход на завършилите спрямо средната заплата за областта е 1.54. На трето място е „Медицина“ (1.49), а на четвърто, с минимална разлика, е „Информатика и компютърни науки“ (1.47). С по-висок доход от средния за областта са още завършилите „Математика“, „Фармация“, „Политически науки“, „Енергетика“, както и инженерни специалности.
С осигурителен доход под средния за областта са завършилите направленията „Изобразително изкуство“, „Стоматология“, „Музикално и танцово изкуство“, „История“, „Социални дейности“ и др.
Интензивност на обучението
Що се отнася до интензивността на обучението (среден брой часове на седмица, отделени за лекции, упражнения и самостоятелна подготовка), данните от социологическото проучване сред студенти показват, че най-тежко е следването по медицина (над 40 часа), фармация и стоматология, а най-леко – в направленията „Материали и материалознание“ (под 5 часа) и „Металургия“ (под 7 часа). Средно българският студент посвещава приблизително 28 часа седмично на обучението си.
Удовлетвореност
Рейтинговата система измерва и степента на удовлетвореност на студентите от професионалното направление. Тя показва какъв процент от тях биха записали отново същата специалност в същото висше училище. Данните са от социологическо проучване сред студентите.
На първо място студентите поставят направлението „Теория и управление на образованието“ (98.31%). Следват „Религия и теология“ (93.08%) и „Металургия“ (92.68%).
В Топ 10 са още: „Материали и материалознание“, „Обществено здраве“, „Фармация“, „Музикално и танцово изкуство“, „Физически науки“, „Медицина“ и „Право“.
В дъното на класацията са: „Животновъдство“ (64.53%), „Военно дело“ (66.01%), „Растениевъдство“ (70.49%), „Биологически науки“ (71.12%) и „Обществени комуникации и информационни науки“ (71.70%).
Реализация
Средно 46.42% от завършилите висше образование в България през последните 5 години работят на позиция, която изисква висше образование, показват още данните. Най-високи са процентите при: „Военно дело“ (98.79), „Медицина“ (94.80), „Фармация“ (94.73) и „Стоматология“ (93.12).
На пето място е направлението „Теория и управление на образованието“ със 78.36%.
Най-малък процент от завършилите „Туризъм“ работят на позиция, която изисква висше образование – 18.97. Предпоследно е направлението „Изобразително изкуство“ с 20.34%.
Теория и практика
За целите на рейтинговата система за 2015 г. е взета предвид и оценката на работодателите за теоретичните знания на висшистите и на способността им да ги прилагат. Те са оценявали служителите си по скала от 0 до 10.
По отношение на теоретичната подготовка най-високите оценки получават завършилите направленията „История и археология“ (7.78), „Музикално и танцово изкуство“ и „Педагогика“ (по 7.85). Следват „Здравни грижи“ със 7.81, „Медицина“ - 7.76, и „Изобразително изкуство“ - 7.75.
Най-ниските оценки са за „Материали и материалознание“ (5.87), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (6.48) и „Стоматология“ (6.50).
При оценката за способността на служителите за практическо приложение на наученото в университета на първите три места излизат изкуствата: „Музикално и танцово изкуство“ (8.44); „Театрално и филмово изкуство“ (8.40) и „Изобразително изкуство“ (7.92).
С оценка над 7 са и направленията: „Педагогика“, „Растителна защита“, „Фармация“, „Здравни грижи“, „Обществено здраве“, „История и археология“, „Растениевъдство“, „Физически науки“, „Медицина“, „Педагогика на обучението по...“, „Ветеринарна медицина“ и „Обществени комуникации и информационни науки“.
Най-ниските оценки са за: „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (5.74), „Химични технологии“ (6.01) и „Стоматология“ (6.08). Ниски са и оценките на най-масовите направления - "Икономика" (6.38) и "Право" (6.16).
Глад за кадри
Направлението, към което има най-голямо търсене на специалисти - „Икономика“, е и направлението с една от най-ниските оценки на мениджърите по отношение на теоретичната подготовка (6.94) и на практическите умения на завършилите го техни служители (6.16).
47% от работодателите казват, че търсят висшисти, завършили специалност от направление „Икономика“. На второ място по „глад за специалисти“ е направлението „Администрация и управление“, но с много голяма разлика спрямо първото място – 21%.
На трето място е „Машинно инженерство“ със 17%.
Над 10% от работодателите казват, че търсят кадри, завършили „Машинно инженерство“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Информатика и компютърни науки“, „Архитектура, строителство и геодезия“, „Педагогика“ и „Право“.
Най-слабо (1%) е търсенето на висшисти с диплома по специалност от направленията „Театрално и филмово изкуство“, „Стоматология“, „Спорт“, „Изобразително изкуство“, „Горско стопанство“ и „Ветеринарна медицина“.
Данните за очакваното нетно нарастване на дела на кадри* показват, че през следващите пет години най-голямата необходимост на бизнеса ще е от кадри с диплома по някоя от специалностите в направлението „Комуникационна и компютърна техника“. Това е прогнозата на 66.19% от анкетираните мениджъри във фирмите, които наемат такива кадри. На второ място е „Електротехника, електроника и автоматика“ с 64.23%, на трето - „Здравни грижи“ с 58.16%. Над 50% имат още направленията „Обществени комуникации и информационни науки“, „Машинно инженерство“, „Химични технологии“, „Материали и материалознание“, „Енергетика“, „Информатика и компютърни науки“ и „Медицина“.
Прогнозата на мениджърите е, че най-слабото търсене през следващите пет години ще е за кадри с диплома от направленията „Спорт“, „Биологически науки“, „Растениевъдство“, „Администрация и управление“, „Филология“ и „Право“.
Със системата може да се запознаете тук.
*Дял на работодателите, изразили очакване, че през следващите 5 години нуждата им от кадри, завършили съответното професионално направление ще се увеличи, намален с дела на работодателите, очакващи, че нуждата им от такива кадри ще се намали. Дяловете са пресметнати само от работодателите, заявили в социологическо проучване, че наемат кадри от професионалното направление, като отговорите са претеглени според броя на наетите лица от съответния работодател.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14.11 2015 в 00:00
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10.11 2015 в 16:40
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10.11 2015 в 04:09
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10.11 2015 в 04:00
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.11 2015 в 23:04
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.11 2015 в 22:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.11 2015 в 20:03
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.11 2015 в 19:59
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.11 2015 в 19:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.11 2015 в 17:00
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара