Идеята на премиера Кирил Петков държавата да насърчи завършилите престижни университети в чужбина да се върнат у нас, като плати обучението им, е на път да се сбъдне, след като днес МОН пусна проект на национална програма Фонд "Стефан Стамболов".
Бюджетът й е 6.1 млн. лв., с които в рамките на 3 г. е планирано да бъде финансирано обучението на 30 български магистри зад граница. Предвижда се те да получат до 200 000 лв. на година за магистратура в някой от 24 водещи университети в света.
За всяка от трите години, през които ще действа фондът, са предвидени по 2 млн. лв. Първата от тях е учебната 2022/2023 г. В всяка кампания ще бъдат одобрени по 10 студенти, като преди да заминат зад граница ще подписват договор с държавата за завръщането им до половин година след приключване на обучението. Изискването е да работят поне 3 г. в България.
Ако не го направят, ще връщат сумата за обучението си.
Изискванията към кандидатите са да са български граждани, да са завършили бакълавърска или магистърска степен, придобита до 5 г. преди конкурса за финансиране, в професионално направление, съответстващо на желаната магистърска програма, да са одобрени след процедура по кандидатстване за прием в магистърска програма в чуждестранно висше училище, попадащо в списъка с топ 24-те водещи вуза по света. Освен това успехът от дипломата им да е минимум много добър 5,00, а познанията по езика, на който ще се следва, да отговарят поне на ниво В2.
Предимство ще имат онези, които до момента на кандидатстване не са учили в чужбина и не са се обучавали за придобиване на образователно-квалификационна степен „Магистър“ след магистърска степен, завършено предходно висше бакълавърско ниво у нас и притежават професионален опит в избраната сфера на обучение.
Кандидатите трябва да представят автобиография, копие от български документ за самоличност, мотивационно писмо в обем до 2 стр., диплома за придобито висше образование в степен бакалавър или магистър след завършено средно образование, документ за прием или предварително съгласие за прием в избраното чуждестранно висше училище, бюджет по образец за очакваните разходи по обучението, попълнен формуляр за кандидатстване с включена декларация за българско гражданство и документ за ниво на владеене на езика, документи, удостоверяващи наличието на професионален опит, съотносим към избраната от кандидата сфера на обучение. Кандидатите ще попълват специално подготвен за кандидатстване формуляр и ще изпращат своите документи по електронен път на адрес, посочен в обявата, публикува на интернет страницата на МОН.
Ето университетите, за което ще важи финансирането:
CWUR, QS World University Rankings, Shanghai Ranking's и The Times Higher Education World University Rankings. Списъкът се актуализира всяка година преди началото на кампанията. В списъка тази година са 24 вуза, сред които 14 от САЩ, 4 от Англия, 2 от Швейцария, по 1 от Япония и Франция и 2 от Сингапур. Сред тях са Harvard University, Johns Hopkins University и Princeton University в САЩ, Paris-Saclay University във Франция, University of Tokyo в Япония, University of Cambridge и University of Oxford във Великобритания, National University of Singapore, ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology, Швейцария, и пр.
С пълния текст на националната програма можете да се запознаете тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)