Пътят за застрояването на дюни край дългия плаж на Каваците е открит с помощта на служебния министър на екологията Росица Карамфилова, съобщи бившият зам.-министър на околната среда и водите с правителството на Кирил Петков Тома Белев във "Фейсбук".
В сряда комисия към Агенцията по кадастър е приела картата на дюните зад плаж Каваците и така 80% от дюните вече не са дюни, а земеделска земя. Картирането на дюните зад Каваците е поръчано в началото на 2022 г. на БАН. Извършено е от специалисти по растителни съобщества и геоморфолог, които определят дюните за дюни.
По неясни причини служебният министър на околната среда назначава ново картиране и избира петима експерти, сред които няма нито един фитоценолог, но пък има компютърен специалист.
След тяхното "картиране" през октомври дюната от снимката вече не е дюна, заедно с 80% от всички останали дюни, пише още Тома Белев. Вчера картата на дюните е приета и земеделската земя на снимката може вече спокойно да бъде застроена.
"Ето така за 15 години 2/3 от дюните у нас станаха орни земи частна собственост и са застроени или готови за застрояване", посочва екологът.
От Министерството на околната среда и водите излязоха с позиция по случая, в която се оправдават със законови празноти и допълват, че само техният представител е изразил особено мнение и несъгласие на разгледаните материали и данни, свързани с местоположението и вида на пясъчните дюни.
Служебният екоминистър е наредил ново картиране на терена заради "съществено разминаване в определянето на границите на пясъчните дюни при неколкократните заснемания, свързани с процедурата по изработване на проекта на посочената специализирана карта".
"Дюните биват разглеждани от една страна като местообитания на определени растителни видове и съобщества, и като геоложки и геоморфоложки образувания от друга. Тази специфика при определянето на пясъчните дюни създава предпоставки за различни интерпретации в зависимост от това коя от характеристиките, имащи отношение при определяне на наличието и вида на дюните е водеща", обясняват от МОСВ.
Допълват, че дефиницията за пясъчни дюни, дадена в Закона за устройството на черноморското крайбрежие, също създава възможност за различни интерпретации и води до разнопосочни резултати. "Необходимостта от прецизиране е наложителна", смятат от МОСВ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1047
2
31.03 2023 в 11:33
890
1
30.03 2023 в 16:20
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир