''Дипломацията струва по-малко от войната''. Никълъс Кралев представи новата си книга

Тя се казва "Дипломатическите умения" и е издадена на английски език

Ружа Райчева 08 октомври 2024 в 18:24 3406 0

Никълъс Кралев представя книгата си Дипломатическите умения

Снимка БГНЕС/Надежда Пеева

Никълъс Кралев представя книгата си

Никълъс Кралев представи английското издание на книгата си "Дипломатическите умения" в Американския център на Столичната библиотека днес.

На събитието присъстваха американският посланик Кенет Мъртън, украинската посланичка Олеся Илашчук, бившият посланик на България в САЩ Елена Поптодорова, бившият външен министър Соломон Паси и журналистът и анализатор Асен Агов. Те взеха участие в представянето на книгата.

Американският посланик Кенет Мъртън представи Кралев и каза, че той е страхотен автор, написал 2 книги и говори 5 езика. Той каза от името на Американското посолство, че са щастливи да спонсорират английското издание.

Никълъс Кралев разказа, че две дати са го подтикнали да започне журналистическите си занимания: 11 септември 2001 г. - падането на двете кули на търговския център в Ню Йорк; както и 9 ноември 1989 г. - събарянето на Берлинската стена. “Преди тези събития нямах интерес към журналистиката. Дипломацията органично се разви като мой интерес”, заяви той.

След това Кралев става кореспондент на вестник Файненшъл Таймс в САЩ и започва да пътува с държавните секретари на САЩ (първо с Мадлин Олбрайт) в продължение на около 10 години. През тези години в него разцъфва особеният интерес към дипломацията.

“Всички колеги пишеха за политики, но не за дипломацията - за това как се постигат целите и за хората, които го правят”, акцентира Никълъс Кралев.

Някъде по това време той решава да задълбае в начина на живот на дипломатите и достига до кредото, че “дипломацията е начин на живот, не е просто професия”. През 2010 г. Кралев престава да се занимава с журналистика и се фокусира да осведомява обществото за това какво е дипломацията и какво точно вършат американските външни служби.

По думите на автора дипломатическата култура от десетилетия предполага, че дипломацията не се преподава и се “учи в движение”. “Аз не бях съгласен, мислех, че това е безумие и че хората могат да се учат в симулирана среда”, подчерта Никълъс Кралев.

Преди 7 години основава академия за дипломация във Вашингтон и в него участват дипломати които искат да споделят опита си. “Политиците като цяло не считат дипломацията за истинска професия. Те го считат за дейност, която всеки умен човек може да схване”, отбеляза авторът.

Основните му цели са три:

- да убеди хората, че дипломацията е професия и трябва да се практикува от професионалисти;
- Да убеди правителствата, че нито една държава не разполага с достатъчно дипломати;
- Да осветли как правителствата се отнасят с дипломатите си - дават ли им инструменти да правят за каквото са пратени в дадена държава. Това включва и заплащането.

По думите на Никълъс Кралев началните заплати в дипломацията са абсурдно ниски.

Според Кралев дипломацията е най-голямата надежда за света. Той обаче изрази съжаление, че има сбъркано разбиране, че например един адвокат или бизнесмен може да се парашутира в дипломатическите среди. По думите му това е много вредно. 30% от американските дипломати са назначени с политически връзки, изтъкна Кралев.

“Ако нямаме добра дипломация, възможността за военни действия се повишава. Дипломацията струва много по-малко от войната”, каза още Никълъс Кралев на представянето на книгата си.

Снимки: БГНЕС/Надежда Пеева

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2023 г. Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице