Дават 140 млн. лева за кръжоци в училище

OFFNews 31 август 2016 в 13:07 6019 2

Красимир Вълчев, главен секретар на МОН

Снимка БГНЕС

Красимир Вълчев, главен секретар на МОН

140 милиона лева ще бъдат отпуснати за извънкласни дейности във всички близо 2500 училища в страната.

Парите са за първата фаза от проекта "Твоят час" на МОН, финансиран по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". 

Очаква се извънкласните дейности по проекта "Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) - фаза I" да обхванат повече от 320 000 ученици от I до XII клас.

Във фокуса на вниманието са две групи деца и младежи - ученици със затруднения и такива, които имат изявени таланти в различни области, които биха могли да бъдат развити с допълнителна работа.

Проектът ще продължи 29 месеца. На година в училищата ще се влеят 58 млн. лева, като 46 млн. от тях ще отидат за възнаграждения. Очакванията са 40 млн. лева да са за учителите в самите училища.

Следващата седмица ще заработи електронна платформа, в която в рамките на един месец ще се регистрират както училищата, така и всички физически и юридически лица, които искат да предлагат образователни услуги – треньори по различни спортове, инструктори по танци, преподаватели по музикални инструменти, школи по езици, читалища и т.н. До края на септември учениците трябва да посочат в платформата своите интереси, а всяко училище да изготви „карта“ на учениците, които имат нужда от допълнителна подкрепа и извънкласни занимания, които да компенсират затрудненията им. До края на октомври трябва да бъдат изготвени училищните програми и да започнат извънкласните дейности.

Финансирането на училищата ще бъде целенасочено, като тези, където има най-голям брой деца със затруднения ще бъдат с приоритет и ще получават най-много средства. Групите за деца с обучителни затруднения ще са до 10 деца, а тези по интереси – до 25.

Дейностите по интереси ще са в областите: "Наука, техника и технологии"; "Здравно образование и здравословен начин на живот"; "Гражданско образование"; "Предприемачество"; "Програмиране, дигитални умения, креативност и иновативно мислене" и "Изкуства, култура и спорт".

Една от целите на проекта е да бъдат въвлечени по-активно родителите и да бъдат създавани общности около училищата, затова и проектът предвижда годишно да има до 5 часа възможност за включване на родителите, които да представят на учениците професията си или някакви специални умения.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Да помогнем на украинските деца!