Държавна сигурност откраднала теста за бременост от Япония

OFFNews 20 февруари 2015 в 14:44 10781 16

Малко преди управлението на Българската комунистическа партия да рухне през 1989 г. в периода 1984-1988 година секретните сътрудници „Ричев“ и „Хико“ от Научно-техническото разузнаване към Първа главно управление на Държавна сигурност откраднали от лаборатория в Токио „7 линии хибридомни клетки, произвеждащи моноклонални антитела със специфична насоченост, плазмиди и други линии клетки, подпомагащи хибридомната технология“. Зад сложната терминология се крие диагностичния тест за откриване на ранна бременост.

На базата на "придобитото" с измама у нас се разработва нов продукт - български вариант, който за съжаление впоследствие не е реализиран.

Кражбата на секретните сътрудници се разкрива чрез разсекретени документи от архива на ДС, които публикува специализираният изследователски сайт „Държавна сигурност“ - desebg.com.

Двамата агенти "Ричев" и "Хико", които работели в резидентурата в Токио откраднали технологията от местна лаборатория. Малко по-късно на 4 февруари 1988 година подполковник П. Костадинов – началник на първи отдел в Научно-техническо разузнаване, докладва на началника си за „постижението“. След това ДС „дооборудвала“ лаборатория в Института по зоология към БАН, където на базата на „придобитото“ разработили готов продукт – диагностичен тест за откриване на ранна бременност.

В докладната записка пише, че според секретен сътрудник „Ричев“, тестът познавал в 97,22% от случаите и „съществуват реални възможности за продажбата на готовия продукт на международния пазар с висока икономическа ефективност.

Служителите на Първо главно докладват на началниците си, че с помощта на „придобитото“ с еднократна инвестиция от 215 щатски долара може да се произведе търговски продукт с пазарна стойност около 480 млн. щатски долара.

Научно-техническото разузнаване отчело, че Народно република България е била първата страна в Източния блок, която разполага с такава технология, но поради редица трудности патентоването на диагностичния тест се бави и липсва информация за реализация на разработката. 

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!