"Университетите дават завишени бройки за приема си. България обаче няма нужда от толкова много висшисти, особено в някои области", заяви в предаването „Събуди се” на Нова телевизия проф. Иван Илчев, бивш ректор на Софийския университет.
Според него много от хората, които влизат на второ и трето класиране, нямат интелектуален капацитет, за да завършат.
"Системата е сбъркана, започна да се поправя през последните години и се надявам, че след няколко години ще има резултати”, каза още проф. Илчев.
За поредна година почти всички университети у нас са принудени да удължат приема на студенти и да правят четвърто, че някои и пето класиране. Причината - незаети места в почти всички висши учебни заведения.
Близо 13% от местата за първокурсници по държавна поръчка в най-престижния ни университет - Софийския, остават празни след окончателното класиране. Незаети са и половината бройки за прием на платени бакалаври и магистри.
Подобно бе положението и миналата година в Алма матер, където преди 15-ина години се влизаше не с резултати от матури, а с тежки приемни изпити и мнозина оставаха под черта в списъка с приетите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13214
4
28.08 2017 в 09:22
Образованието е упражнение за мозъка и вдига неговия капацитет.Никъде не е написано, че един висшист непременно трябва да работи като такъв, но образованието му дава шанс и съответно има конкуренция, която пък вдига резултатите.
Не оправдавайте собствената си некадърност, ами си оправете програмите и начина на преподаване!
Последни коментари
Момче и момиче са открити мъртви в жилище в Благоевград
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си
Пътници вървяха пеша по релсите на новооткритото метро в Солун заради инцидент (видео)
Спас Малинов, който оцеля от лавината, погубила 11 души
Истинската зима ограничава грипа, след празниците болните ще се увеличат, каза доц. Кунчев