Българката Цветелина Попова-Уланд все още няма контакт с децата си, които са отнети от Норвежката служба за закрила на детето Барневарн.
Тя сподели по време на пресконференция днес, че не само не може да вижда двете деца, но и няма право на телефонен разговор с тях, нито да им изпраща вещи по трети лица.
10-годишният Андреас и сестра му - 11-годишната Селина, са отнети от Норвежката служба за защита на децата Барневарн, по мнение на Уланд, както и на редица адвокати - без достатъчно основателна причина. Сега Селина е в приемен дом, а братчето й- при своя баща.
Когато пита представители на службите как се чувства дъщеря й при приемното семейство, й отговарят, че момичето е добре, но всъщност е трудно да се определи дали това е вярно, тъй като децата в приемни семейства се проверяват само 4 пъти в годината, заяви Уланд. Уверението, че Андреас е добре, пък е получено не от самия него, а от неговия баща.
Цветелина Попова-Уланд, снимка: БТВ
Въпреки това Уланд сподели, че е получила дневник на своята дъщеря, в която тя описва тъгата си от раздялата със своята майка и описва положението си като "тежко и трудно детство".
Сега българката е дала делото в апелативен съд за преразглеждане, но все още няма яснота кога ще бъде датата на процеса, нито дали ще види децата си до тогава. Тя съобщи, че българският консул в Осло е поискал да се види с децата, но все още не му е дадено разрешение от властите.
Други родители от България, които живеят или са пребивавали в Норвегия, също споделиха опита си досега с Барневарн.
Според тях службата няма ясни критерии за извеждане на дете от семейството, нито дава отчетност на държавата.
Медиите в северната страна пък са пълни със статии, в които норвежки родители се оплакват от тормоз от страна на служителите на службата, заяви Димитър Желев - преподавател в училище по изкуствата в Норвегия.
"От това страдат и норвежци. Юристи и социолози, психолози разследват тази организация и не проумяват защо тя съществува", каза той.
Желев разказа за случаи, в които семейства са тормозени с проверки от службите с години, при това за незначителни неща или анонимни сигнали.
Страх от действията на службата са върнали Надежда Петкова в България след седем години в Норвегия. Тя сподели, че Барневарн се е превърнала в инструмент за заплахи, а тя самата е била заплашена със службата от свои съседи, които ѝ дължат пари. Тя и семейството ѝ обаче успяват да изведат децата в България бързо, за да не споделят съдбата на Селина и нейния брат.
"Те могат да ти вземат детето, защото например е с неизмити зъби", казва Петкова.
Според други българи в Норвегия големият размер на сумата, която държавата отпуска на приемните семейства (около 3000 евро на дете) е причина в страната да се създават лобита, които подкрепят работата на Барневарн.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6020
3
17.07 2018 в 19:57
11671
2
17.07 2018 в 19:11
6000
1
17.07 2018 в 17:03
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)