Българската академия на науките ще има правото да командирова преподаватели по български език и литература във висши училища в чужбина наравно с българските университети. Разрешение за това предвижда изменение в правителствено постановление от март 2019 г., предложено от министъра на образованието Красимир Вълчев. Документът е публикуван за обществено обсъждане и след месец предстои гласуването му от Министерския съвет.
Преподаватели ще могат да изпращат институтите на БАН с акредитация в професионално направление "Филология"
"Промяната е обусловена от породилите се дискусии в общественото пространство и изложеното становище на БАН за включването на научните работници от структурите на Академията в процеса на подбор на преподаватели и последващото им командироване в чуждестранни висши училища", пише министър Вълчев в доклада си към проекта.
С проектопостановлението се прецезира и изискването към кандидатите за местата в чуждите университети. Те трябва да са завършили най-малко магистърска степен по филология. "Изпълнението на това условие ще гарантира задълбочените им езикови познания и подготовката им за преподаване на български език на чуждестранни студенти", пише министърът по този повод.
Третата промяна е свързана с обезпечаването на висшите училища със средства за дългосрочното командироване на преподавателите по български. Предвижда се освен за командировъчни и основни трудови разходи, да има пари и за покриване на разходите за път, медицинско обслужване и здравно осигуряване. Средствата ще се отпускат от МОН по бюджетите на държавните висши училища и БАН, които имат споразумение с министерството.
Освен това се предвиждат и средства за осигуряване на учебна литература, помагала и материали. Годишната сума на преподавател за литература, включително за транспортирането ѝ, ще е до 1500 лева за учебна година.
"Предложеното допълнение ще има положителен ефект върху имиджа на българските лекторати в чуждестранните висши училища и ще допринесе за повишаване качеството на преподаването и интереса на чуждестранните студенти към българския език, литература и култура - мотивира го министърът. - Подобни успешни практики за безвъзмездно осигуряване на учебници и учебни помагала имат съседни страни като Северна Македония, Хърватия, Словения и др."
Общо необходимите средства са с индикативен годишен размер на 100 000 лева лева, които ще осигури МОН в рамките на бюджета му за 2019 г., а за следващите години разходите ще бъдат планирани в рамките на разходните тавани на МОН.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)