България остава част от срамния „сив“ списък на Специалната група за финансови действия (FATF) като юрисдикция със стратегически слабости в прането на пари и финансирането на тероризма. Година след като страната бе включена в него, нов доклад на FATF посочва, че страната е „предприела стъпки за подобряване на мерките си за борба с изпирането на пари и срещу финансирането на тероризма“, „демонстрирала e първоначално изпълнение на националния си план за действие", в който е очертана нейната стратегия за борба с изпирането на пари и срещу финансирането на тероризма и е показала „първоначално прилагане на надзор, основан на риска, към операторите на пощенски парични преводи, компаниите за обмен на валута и фирмите за недвижими имоти“.
Междуправителствената организация акцентира, че „България трябва да продължи да работи по изпълнението на своя план за действие за преодоляване на стратегическите си недостатъци“. Българските власти трябва да отстранят „оставащите технически пропуски в спазването на законодателството и да гарантират, че информацията за действителните собственици на активи, която се съхранява в регистрите, е точна и актуална“, посочва FATF.
FATF отбелязва, че България трябва да подобри процедурите по разследване и наказателното преследване на различните видове изпиране на пари, включително корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност“, предаде economic.bg.
Необходимо е нашата страна да осигури „възможност за провеждане на паралелни финансови разследвания“ при всички операции срещу тероризма, се казва още в доклада. Освен това България трябва да „отстрани пропуските при прилагането на целенасочени финансови санкции във връзка с финансирането на разпространението на оръжия“.
Българските власти трябва „да идентифицират организациите с нестопанска цел, които са най-уязвими към злоупотреби, свързани с финансирането на тероризма“ и да организират мониторинг, чрез който да бъдат предотвратени злоупотреби, свързани с финансирането на тероризма.
Припомняме, че в началото на месеца българските власти посочиха, че работят последователно за изваждането на страната от срамния списък и щрихираха напредъка си в плана за излизане от „сивия“ списък.
България в „сивия“ списък за пране на пари: Как да излезе?
Историческите данни показва, че излизането не става бързо – най-краткият срок, в който някоя държава е успяла да излезе от „сивия“ списък, е 2 години и половина.
А сега България се намира и в компанията на Алжир, Ангола, Кот д‘Ивоар и Ливан, които бяха добавени към „сивия“ списък. За Сенегал пък FATF отчита „значителен напредък в подобряването на своя режим за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма“ и така страната вече не е обект под „засилено наблюдение“, т.е. част от „сивия“ списък. Тя успя да излезе от него за близо 4 години.
Част от „засиленото наблюдение“ на FATF на територията на Европа са и Монако и Хърватия заедно с още 20-тина държави, повечето от които – африкански.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1973
2
26.10 2024 в 13:37
22558
1
26.10 2024 в 13:21
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара