България и Германия ще търсят нови възможности за задълбочаване на отношенията си в сферата на земеделието. Това стана ясно по време на посещението на заместник-министъра на земеделието и храните Васил Грудев на Баварския централен селскостопански фестивал в Мюнхен, Германия.
В рамките на форума заместник-министър Васил Грудев се срещна със своя баварски колега Хуберт Битлмайер. Двамата се договориха да бъде създадена експертна работна група между Министерството на земеделието и храните на България и Баварското държавно министерство на прехраната, земеделието и горите.
Експертите от двете страни ще обменят опит и ще обсъждат възможности за реформи и промяна в Общата селскостопанска политика след 2020 г. В рамките на работната група ще бъдат обсъждани теми като кризата в земеделския сектор, създаване на системи за осигуряване, които да могат да реагират в краткосрочен план на промените на пазара, както и опростяване на критериите за екологично насочени площи и др.
" Целта на работната група между двете министерства е да излезем с нови идеи, които могат да бъдат представени пред Европейската комисия", заяви заместник - министър Грудев. Той допълни още, че " имаме нужда от опростена реформа, нови инструменти за приспособяване към пазара и развити селски райони ".
По време на срещата Васил Грудев и Хуберт Битлмайер обсъдиха още въпроси, свързани с необходимостта от намиране на инструменти за устойчивост на пазарите, гарантиране доходите на земеделските производители, бюрокрацията при прилагане на ОСП и напредъка в двустранните отношения.
В рамките на посещението си на Баварския селскостопански фестивал заместник –министър Грудев проведе срещи още с генералния секретар на Баварския селскостопански съюз - Ханс Мюлер, Мюлер, с управителя на Сдружението за биологично земеделие в Бавария Харалд Улмер и с представители на Баварската агенция за хранителни продукти. Васил Грудев посети най-голямата био мандра в Германия Andechser Molkerei Scheitz GmbH.
Германия е сред най-големите партньори в аграрната търговия на България, като през последните няколко години формира около 7 – 8% от общия външнотърговски стокообмен на страната със селскостопански продукти. През 2015 г. аграрният стокообмен между България и Германия е в размер на 504 млн. евро, с 1% повече спрямо 2014 г. През първите пет месеца на 2016 г. обменът на селскостопански стоки между двете страни бележи ръст от 10,5% на годишна база, основно поради увеличение на българския износ с 24,7%, за което допринася главно износът на слънчоглед и рапица.
Новини
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)