Оцелелите от Холокоста и световните лидери почетоха жертвите на нацистите в бившия лагер на смъртта Аушвиц, и това може би е последната годишнина, на която присъстват живи свидетели и пострадали от изтреблението.
За церемонията в лагера пристигнаха над 200 оцелели, много от тях носеха синьо-бели шалове, символизиращи затворническите униформи на райета, каквито жертвите са носели до смъртта си в газовите камери. Делегациите от различните държави бяха многобройни, около 30 от тях са водени от президенти, министър-председатели и монарси.
Президентите на Израел и Полша - Рувен Ривлин и Анджей Дуда заедно положиха венци в лагера Аушвиц-Биркенау, където са избити около 1,1 млн. души, предимно евреи, предаде Би Би Си. Ривлин предупреди за надигащи се гласове, които заплашват демокрацията и призова за борба с антисемитизма, расизма и фашизма, като подчерта, че това е дълг на всички.
В окупираната от нацистите Полша Аушвиц-Биркенау е бил най-големият лагерен комплекс за масови убийства. Там загиват хиляди поляци, съветски военнопленници, цигани и други преследвани групи.
Нацистка Германия изби около 6 млн. евреи в зловещата си кампания, насочена да доминира други раси и нации.
В Париж френският президент Еманюел Макрон говори на церемония по повод 75-годишнината пред стената в памет на 77 000 евреи, депортирани до концентрационни лагери във Франция. Мемориалът Шоа е реновиран, дописани са още 175 имена и 1498 дати на раждане след проучване в архивите на Холокоста.
"Завръщането на антисемитизма не е просто проблем за евреите. Това е проблем за всички ни. Това е проблем на републиката", заяви президентът Макрон.
Ядвига Уакулска, сега на 75 г., е била родена в лагера няколко месеца преди обождението. "Майка ми ме държала в ръцете си, била съм бебе на 4 месеца, докато стояла на опашката до газовата камера... Приближавали сме се все по-близо до газовия блок и един от германците ме видял. Той ме погледнал и тъй като била русо бебе със сини очи, ме взел настрана и казал, че ще оцелея. Благодарение на това оцеляхме. Майка ми казва, че благодарение на скандинавския ми вид, аз спасих нея и себе си“, разказва тя.
На 27 януари светът отбеляза 75 г. от освобождението на концентрационния лагер Освиенцим. Комплексът от лагерите, включващ Аушвиц 1, Аушвиц 2 /Биркенау/ и Аушвиц 3, е съществувал в периода 1940-1945 г. По различни данни за това време там са унищожени 1,1 млн.-2 млн. души, в това число не по-малко от 1 млн.евреи, 60 000 поляци, около 14 000 съветски военнопленници.
Освиенцим е освободен на 27 януари 1945 г. от бойците на Първи украински фронт на Червената армия На территорията на лагера през 1947 г. е създаден музей, включен в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО. От 2006 г. денят на освобождението на Освиенцим с решение на ООН се отбелязва като Международен ден в памет на жертвите на Холокоста.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)