България е на дъното в Европейския съюз по процент от брутния национален доход (БНД), който отделя за официална помощ за развитие.
Това сочи годишният доклад „AidWatch 2020”, изготвен от CONCORD - най-голямата европейска конфедерация от неправителствени организации, работещи в областта на развитието, част от която е и Българската платформа за международно развитие (БПМР). Докладът събира на едно място препоръките на гражданските организации към европейските институции и държавите членки в прилагането на принципа „никой да не бъде изоставен“ в условията на пандемията от КОВИД-19.
Страната ни заема последните 3 места заедно с Румъния и Латвия, като отделяме едва 0,10% от своя БНД за официална помощ за развитие (ОПР) към нуждаещите се държави по света. Това е далеч от ангажиментите, които държавата ни пое с влизането си в Съюза да предоставя 0.33% от БНД под формата на помощи към развиващия се свят.
В цифри това се равнява на 58,08 милиона евро – 86% от които са предоставени по многостранна линия (към бюджета на ЕС, фондове и агенции на ООН, Световната банка и други международни финансови институции), а едва 14% - по двустранна линия (като директна помощ към развиващи се държави през програми и проекти за развитие).
Средната стойност за Съюза е 0,33%, а първенците в класацията – Люксембург, Швеция и Дания - отделят съответно по 1,2%, 1% и 0,70% от доходите си. Данните са за 2019 г., преди пандемията от коронавирус да удари света.
Въпреки че Европейският съюз и държавите-членки остават най-големият донор в света с над 75 милиарда евро помощ за развитие за 2019 г., се очаква драстичен спад на финансите, които страните в ЕС ще отделят за ОПР през 2020 и 2021 г. Влиянието на пандемията, съчетано с бавния темп на растеж на помощта, предполагат, че страните в ЕС едва ли ще достигнат поставената цел от 0,70% от БНД, които да отделят за по-слабо развитите страни до 2030 г.
За пръв път от 1998 г. насам световното ниво на бедността се покачва. Това се дължи най-вече на коронавируса, който повлия сериозно на световната икономика. За съжаление, ако ЕС не успее да се справи бързо с кризата и не положи повече усилия в увеличаването на своята ОПР – тя ще достигне договорената норма от 0,70% от БНД не през 2030 г., а през 2070 г., което е крайно разочароващо и закъсняло.
Препоръките за България в доклада „AidWatch 2020” сочат, че е важно държавата ни да увеличи своята официална помощ за развитие, особено тази по двустранна линия, да ускори процеса по създаване на нов закон за сътрудничеството за развитие и да изгради механизми за оценка на ефективността на помощта за развитие и на процедурите, по които тя се предоставя.
CONCORD е Европейската конфедерация за помощ и развитие на гражданските организации в ЕС. В нея са включени 28 национални платформи, 25 международни мрежи и 4 асоциирани членове, които заедно представляват над 2600 граждански организации пред европейските институции.
БПМР е създадена през 2009 г. Платформата събира стотици експерти и застъпници от 16 национални организации с идеална цел в областта на социалната справедливост, политиката на България и ЕС за развитие, Целите за устойчиво развитие на ООН и глобалното образование. БПМР съсредоточава своите усилия върху възможностите за усъвършенстване на нормативната рамка на национално и европейско ниво по отношение на сътрудничеството за развитие.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)