Българската православна църква, която традиционно е близка до Русия, избра нов патриарх днес. 52-годишният Даниил зае позиция в полза на Кремъл след руската инвазия в Украйна, предаде АФП.
Подкрепен с 69 от общо 138 гласа, подадени от събранието на делегатите и Светия синод, върховния орган на
църквата, той спечели избора пред съперника си Григорий, който беше определен от експертите като неутрален и
получи 66 гласа (3 гласа бяха обявени за невалидни).
Той наследява харизматичния патриарх Неофит, който почина през март, след като служи повече от 10 години, и
който призова за прекратяване на войната в Украйна.
Даниил, от друга страна, подкрепи руската инвазия в Украйна в дълго видеопослание, излъчено през 2023 г., посочват анализаторите.
Той остро критикува решението на българското правителство от септември 2023 г. да изгони главата на
Руската църква в София, архиепископ Василий, и двама белоруски свещеници, обвинени, че служат на руските
геополитически интереси.
Българската православна църква представлява повече от две трети от населението. Руският патриарх Кирил, който подкрепя войната, не присъства на церемонията.
Именно неговият международен съперник, Константинополският патриарх Вартоломей, присъства на пищната церемония по интронизацията на патриарха в позлатения купол на църквата, носеща името на руския светец Александър Невски в София.
През юли 2023 г. Вартоломей отслужи литургия в Истанбул в памет на жертвите на войната в Украйна в присъствието на украинския президент Володимир Зеленски.
През май 2022 г. Украинската църква обяви скъсването на отношенията си с Русия, обявявайки своята "пълна независимост" от руските религиозни власти.
Роден като Атанас Николов на 2 март 1972 г., новият патриарх Даниил завършва богословие в Софийския университет. От 2018 г. той е митрополит на Видинската епархия. През ноември 2022 г. той издава инструкции до своите свещеници, в които критикува тенденцията "да се сее омраза към една от воюващите страни, посочена като единствен агресор".
След края на комунизма, който наложи атеизъм, много българи се обърнаха към религията. Според неотдавнашно проучване на Галъп 58% от тях се обявяват за вярващи. Член на ЕС и НАТО, славянска и православна страна, България е исторически и културно близка до Москва. Но отношенията са обтегнати от началото на руската инвазия в Украйна, пише АФП.
Какви бяха реакциите у нас
"Слава на Богa! Той е истински монах и държи на чистотата на православието. Няма да се поддаде на временните влияния, било то политически или църковни желания за власт. За да си патриарх преди всичко трябва твърдост и милост към хората и към всичко, както и милост и деликатност. Бог да дава мъдрост на нашият патриарх", каза за БТА архимандрит Самуил, предстоятел на катедралния храм "Св. Димитър Солунски" във Видин.
Архимандрит Никанор за избора на патриарх: Като по учебник на КГБ
"Вярващите се нуждаят първо, когато говорим за нашата църква, от единствено на църквата, от единство на православието, нуждаят се от водачество към духовен възход на българския народ. Това заяви президентът Румен Радев и пожела на новия български патриарх здраве, дълголетие и благополучни дни начело на Българската патриаршия.
"Пожелавам на Негово Светейшество новия патриарх здраве, дълголетие и с мъдрост да ръководи делата на Българската православна църква", каза председателят на Народното събрание Рая Назарян, която присъства на интронизацията на Даниил.
"Вярващите се нуждаят се от патриарх, който да бъде обединител, какъвто беше Светейшият Неофит, Бог да го прости", каза служебният премиер Димитър Главчев. На въпрос достоен избор ли направи Българската православна църква, премиерът отговори: „След като е канонично одобрен, няма какво друго да кажем“.
"Имаме избран нов патриарх - доскорошният видински митрополит Даниил. Нека Бог да умножи дните му и да наставлява действията му, за доброто на България, българския народ и православните християни. Това написа във фейсбук профила си лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Видинският митрополит Даниил беше избран днес за български патриарх и Софийски митрополит от делегатите на Патриаршеския избирателен църковен събор. На балотажа за Видинския митрополит Даниил гласуваха 69 делегати, а за Врачанския митрополит Григорий - 66. Церемонията по интронизацията му беше уважена от Вселенския патриарх Вартоломей.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-40
1
01.07 2024 в 09:32
Последни коментари
Име на профил
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Арматурист
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
случайно прочетох
Самотата като гориво: разказ от Здравка Евтимова
Октим
Румъния гласува за президент. Един от фаворитите за поста е националист с руски опорки
Октим
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?