Над 5,5 млн. лв. забавени заплати и обезщетения са изплатени на работници за 2020 г. след намесата на Инспекцията по труда.
По данни на инспекцията с 38% по-малко са забавените възнаграждения спрямо 2019 г. "Положителната тенденция в кризата е в резултат и на предприетите от правителството мерки за запазване на заетостта, които бяха обвързани и с коректно заплащане на труда от страна на работодателите", коментират от ГИТ.
До момента бивши работници и служители на още 77 предприятия са получили право да се обърнат към Фонда за гарантирани вземания, след като през 2018 г. инспекцията получи правомощия да започва производство по несъстоятелност на работодателите.
Вече има съдебни решения за обявяването на работодатели в несъстоятелност или за откриване на производства по несъстоятелност. Работещите в седем предприятия са изплатили изцяло задълженията си, за да избегнат фалита, а подадените искови молби са 103.
Инспекцията по труда реагира при всеки подаден сигнал за неизплатени възнаграждения и обезщетения. Искови молби се подават във всички случаи, в които се установи, че са изпълнени изискванията за започване на производство по несъстоятелност заради забавени възнаграждения.
Оттам допълват, че по-голямата част от работодателите са обхванати от контрола, тъй като в почти всички случаи на проблем в инспекцията постъпват сигнали.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург