Почти 154 000 нарушения на трудовото законодателство са установени при малко над 37 хил. проверки от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" за 2020 г.
Проверени са 30 000 предприятия, в които работят 1 450 000 служители.
Нарушенията, свързани с трудовите правоотношения – по възникването, изпълнението и прекратяването им, работното време, почивките и отпуските, заплащането на труда и др., са 73 400 бр. Нарушенията, свързани с безопасността и здравето на работа, са почти 80 000 бр.
44% от проверките са били свързани с въведените от работодателя противоепидемични мерки.
Най-често контролните органи на Инспекцията по труда прилагат принудителни административни мерки, които не застрашават живота и здравето на работещите и не отнемат осигурителните и трудовите им права. По този начин на работодателите се дава възможност да отстранят нарушението в определен срок, без да търпят санкции, допълват от ГИТ.
Нарушенията със заплащането на труда са най-чести – 18 550 бр. Според Инспекцията по труда работещите подават най-често сигнали именно за заплащането. Отчита се обаче сериозно намаление на забавени възнаграждения и обезщетения - почти 40% по-малко спрямо 2019 г.
След намесата на Инспекцията по труда са изплатени 5,5 млн. лв. забавени заплати.
По отношение на безопасността и здравето при работа най-много са нарушенията, свързани с цялостната организация на дейността – 53 400 бр. За живота и здравето на работещите най-сериозен риск създават нарушенията, свързани с обезопасеността на работното оборудване, които за 2020 г. са 17 120 бр.
От Главната инспекция по труда напомнят, че в помощ на работодателите са достъпни на български език 41 броя онлайн инструменти за интерактивна оценка на риска, последният от които е за превенция на разпространението на COVID-19 в предприятията.
При желание от страна на работодателите помощник-инспектори могат да демонстрират функционалностите на инструментите. Проектът се финансира по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съответно в предишния и в настоящия програмен период.
През 2020 г. са съставени 7600 бр. актове за установяване на административно нарушение. Сумата на влезлите в сила наказателни постановления и одобрени споразумения е 11.6 млн. лв.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата