Поне 12 американски щата завеждат дела срещи платформата за кратки видеа ТикТок, като я обвиняват, че предизвиква криза в менталното здраве на тийнейджърите.
Адвокатите твърдят, че платформата използва пристрастяващи техники за зарибяване на подрастващите и умишлено подвежда потребителите, че е безопасна при продължителна употреба.
ТикТок, на свой ред, определи тези обвинения като "разочароващи", "неточни и подвеждащи", съобщава Би Би Си.
„ТикТок знае, че пристрастяващата употреба и други вредни ефекти на платформата му са причина за нарушаване на психичното здраве на милиони американски деца и тийнейджъри“, се казва в иска, подаден в Ню Йорк във вторник.
„Въпреки това документирано знание, TikTok непрекъснато представя платформата си като „безопасна“ [и] „подходяща за деца и тийнейджъри“.
Главният прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс заяви, че млади хора в цялата страна са загинали или са били ранени, изпълнявайки „предизвикателства“ на TikTok, а много други се чувстват „по-тъжни, тревожни и депресирани заради пристрастяващите функции на TikTok“.
Тя цитира слчуай с 15-годишно момче, което е починало в Манхатън, докато е „сърфирало в метрото“ - качило се е върху движещ се вагон на метрото. По-късно майка му открила в телефона му видеоклипове от TikTok с такава дейност, каза тя.
„TikTok твърди, че платформата им е безопасна за младите хора, но това далеч не е вярно“, каза прокурор Джеймс в изявлението.
В иска се посочват някои функции като проблемни: предупреждения, които нарушават съня; видеоклипове, които изчезват, което кара потребителите да проверяват платформата често; и филтри за красота, които позволяват на потребителите да подобряват външния си вид.
Въпреки че TikTok популяризира инструменти, целящи да помогнат на хората да ограничат времето, прекарано пред екрана, или да променят съдържанието, което им се предоставя, според иска тя представя тяхната ефективност в невярна светлина.
В иска се настоява съдът да забрани на TikTok да извършва подобни действия и се искат финансови санкции.
Регулаторните органи са започнали подобни дела срещу Facebook и Instagram заради въздействието им върху психичното здраве на младите хора.
Съдебните искове допълват правните проблеми, пред които е изправено изключително популярното приложение, което според оценките повече от половината американски тийнейджъри използват по няколко пъти на ден.
Щати като Тексас и Юта вече са подали подобни искове срещу TikTok, насочени към безопасността на децата, посочва Би Би Си.
През август Федералната търговска комисия, която е правителствен надзорник, обвини TikTok в нарушаване на законите за защита на личните данни на децата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България