Кой е Дуров: Собственикът на Телеграм проговори за пръв път от десетилетие пред Тъкър Карлсън

''Телеграм'' е създаден не за пари, а за свобода на изразяване, казва милиардерът, който няма коли и имоти

OFFNews 18 април 2024 в 15:11 13888 9

Павел Дуров

Снимка Екранна снимка

Павел Дуров

Този текст бе първоначално публикуван на 18 април 2024 г. С него припомняме кой е Павел Дуров по повод днешния му арест във Франция.

Собственикът и основател на социалната платформа "Телеграм" Павел Дуров даде първото си интервю от десетилетие пред американския журналист Тъкър Карлсън, който по-рано тази година взе интервю от Владимир Путин. 

Интервюто бе публикувано в профила на Тъкър Карлсън в платформата X (бившия Туитър).

Дуров днес живее в Дубай и казва за себе си, че е бил принуден от Кремъл да напусне от Русия, след като не се е съгласил да предаде независимостта на създадената от него социална мрежа "Вконтакте" в ръцете на властите.

Състоянието на 39-годишния руснак, роден в Ленинград, СССР, се оценява на милиарди долари. Когато бил на 5 години, семейството му се мести в Италия, а след краха на СССР се връщат в Русия. Причината е, че на баща му било рпедложено да ръководи университетско звено като специалист по древноримска история.

В близо едночасовия разговор той поставя силен акцент върху независимостта на "Телеграм". С гордост говори, че в момента мрежата му е "символ на свобдоата на словото и в нея никога няма да има цензура". Около 900 млн. са потребителите ѝ по света, а до края на годината Дуров очаква те да надминат 1 милиард. За сравнение, "Уотсъп" на "Мета" има 2 милиарда потребители.

Дуров подчертава, че платформата избягва "геополитическата ориентация" и "избора на победители в политически битки".

Милиардерът напуска Русия заради натиск от Кремъл, но по-късно бяга и от САЩ - отново поради натиск.

Руските власти са притискали предприемача да предаде данните от руската социална мрежа "Вконтакте" за протестиращите на продемократичните протести на Майдана през 2013-2014 г. украинци. "Вконтакте" много прилича на "Фейсбук" и е изключително популярна в Русия, а Дуров е и неин създател, като по-късно губи контрола върху управлението ѝ. Сега тя се управлява от сина на силен човек в Кремъл.

От съображения за сигурност Дуров избягва да пътува до големи геополитически държави като Русия, Китай, САЩ. Седалището на "Телеграм" е разположено в Дубай заради политическия неутралитет на страната. Младият предприемач опитал да отвори офис в Берлин, Лондон и Сингапур, но навсякъде се сблъскал в бюрокрация. Имал и идея да се установи в Сан Франциско. Когато обаче един ден се прибирал към къщи, бил нападнат от трима неизвестни мъже, които се опитали да изтръгнат телефона от ръцете му.

Дуров казва още, че в САЩ ФБР му е оказвало натиск, а на летището са го посрещнали агенти на тайните служби., които отишли в дома му, искайки "да установят отношения", за да имат "контрол върху месинджъра" (приложението Telegram). Последният път, когато бил в САЩ с един от инженерите си, ФБР се опитало тайно да наеме неговия служител.

Приложението "Телеграм" често се използва при протести - в Беларус, Хонконг, Казахстан, Барселона, посочва Павел Дуров. "Но Телеграм е достъпен за всички - той е неутрална платформа", заявява създателят ѝ.

Той споделя, че има стотици милиони долари в сметки и в криптовалута, но няма нужда от това богатство, защото "този начин на живот не е за него". Разкрива, че не притежава имоти, автомобили, самолети и частни острови, защото това би го обвързало с дадено място, което е в разрез с неговата "визия за независимост и свобода". Неговото приложение "Телеграм", по думите му, е създадено не за пари, а за свобода на изразяване.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    9352

    9

    Анализи

    25.08 2024 в 23:29

    По времето на СССР беше абсурдно, невъзможно руснак да пътува на Запад. А на този човек семейството му се преместило в Италия. Как става тази работа трябва да питаме КГБ?

    705

    8

    cunimi cu

    25.08 2024 в 20:05

    Самите руснаци си признават за кого работи Телеграм.--
    https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/1f0x8me/telegram_is_one_of_the_main_unofficial/

    1020

    7

    foreigner66

    25.08 2024 в 18:08

    Еее повярвахме на подставеното момче:))))) В Русия няма такова нещо като свободен бизнес от всякакъв вид а особенно този. Всичко е под шапката на ГУР и ФСБ те финансират, парите наистина нямат значение, когато става дума за манипулиране на масите.

    705

    6

    cunimi cu

    25.08 2024 в 17:01

    Щом този боклук взима интервюто ,ясно за кого работи Дураков.

    5699

    5

    Бабатунде

    25.08 2024 в 15:53

    Ъмм ... когато човек има пари, но не ги иска, не ги ли дарява? И да речем, че няма доверие на фондации като уницеф и т.н. (и с право), защо не дари директно, или не построи? Училище, болница? Да финансира вътре заплатите на лекари, учители? Или пък да дари за операции на болни, обучение на бедни? Или аз нещо не разбирам?

    -7495

    4

    Люгер Химарс

    19.04 2024 в 21:36

    плактона вѐрва на медийни публикации и се възхищава на "защитата" на свободата на словото, но комисари на руската армия при разпити на пленени украинци вадят пълни разпечатки на телеграм разговори и това е потвърдено стотици пъти...и така.

    22258

    3

    dolivo

    19.04 2024 в 12:05

    много добре за него. Ако и малко е вярно за амбициите му за свобода на словото, евала. Времето ще покаже

    "имам пари, ама не ми трябват", малко като мога, ама не искам.

    3739

    2

    GB

    18.04 2024 в 14:09

    Не му трябвали имоти, коли... Е, как се придвижва? С градския транспорт?

    1032

    1

    IvoIvo

    18.04 2024 в 12:31

    Ха, не било за пари :) Трогателно
     
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA