На 31 май и 1 юни в хотел Хилтън-София се проведе финалът на единадесетото издание на събитието за предприемачески идеи на студенти “Академия за иновации”, организирано от агенцията за иновации Innovation Starter. В тазгодишния конкурс за младежки предприемачески идеи участваха над 30 сериозни проекта, от които 9 достигнаха до финал. На първо място в Академия за иновации 2024 се класираха два отбора с равен брой точки.
Образователният стартъп Education+ – със студентките по “Финанси” и “Бизнес администрация” от Американския университет в Благоевград, Наталия Василева и Мария Николова. Те създават платформа за младежки възможности, която атакува проблема за студентската безработица в България и представя от “младежи за младежи" всички възможности за стажове, стипендии, платени младежки проекти по модерен и интерактивен начин в социалните медии.
Вторият отбор, който се класира с равен брой точки за първото място е MetalLbas Engineering със студентите от Физическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Мария Енева и Николай Николов. Те имат амбициозната задача да популяризират темата за метаматериалите в България. Метаматериалите са композитни материали с предварително зададени свойства и могат да правят невидими повърхностите, по-здрави конструкциите, по-гъвкави основите и още много, и тепърва ще навлизат в масова употреба, като по-щадящи природата и качествени заместители на изчерпващите се на нашата планета природни ресурси.
На второ място се класира биотехнологичният стартъп ENTHELA, който представиха студентите Ангел Христов, студент в специалност „Горско стопанство“ в Лесотехническия университет и Мартин Недев, студент в специалност „Бизнес и предприемачество“ в Американския университет в Благоевград. Работят върху биостимулант, на базата на бактерия, която се храни с азот, който да позволява на фермерите да заместят до 50% от употребата на азотни торове в земеделието, докато подобряват плодородието на почвата си без да губят от продукцията си.
На трето място остана отборът SPRI с идеята им за машина за 100% рециклиране и декомпозиране на соларни панели. Божидар Върбанов, студент в специалност “Автоматика, информационна и управляваща техника” в Минно-геоложки универитет “Св. Иван Рилски” и Мирослав Иванов, студент в специалност “Електромобили” във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ в София спечелиха журито с подробен финансов план, прецизна схема на проекта и отлично представяне на идеята.
Отборите финалисти печелят финансови и поощрителни предметни награди и участие в акселераторската програма на Innovation Starter.
Лекции на събитието изнесоха международни гости от Израел и Великобритания - Орен Симанян, инвеститор, предприемач, Основател на Colosseum Sport, Петя Рашева, съосновател на Stanford Club of Bulgaria, Мария Минерикова, директор „Бизнес развитие“ във Fetch.ai, лаборатория за иновации, базирана в Кеймбридж. Водеща на събитието беше Ива Дойчинова, радио журналист.
През 2024 година Академия за иновации се реализира с финансовата подкрепа на Европейска инвестиционна банка, Аурубис България, Vivacom, част от United Group, NESCAFÉ® Dolce Gusto®, ЛУКОЙЛ, Коника Минолта България, Пейсера България, Информационно обслужване АД и др.
Проектът се организира в партньорство с 16 български университета и Съвета на Ректорите в България.
Генерални медия партньори на събитието са: БНР, БТА, сп. Мениджър, JobTiger, Economy.bg, BG-mamma, Offfnews, BG-nauka.
Повече за събитието можете да научите на: www.innovationacademy.bg. За допълнитена информация: office@innovationstarter.bg
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег