40% от българите всеки ден попадат на фалшива новина, показват данни от проучване на Евробарометър, представени днес от Европейската комисия.
Едва 14 на сто от българите вярват, че могат да различат фалшива новина от истинска (15 на сто средно за ЕС). За 69 на сто от българите и за 44 на сто от останалите европейци фалшивите новини са проблем.
Проучването показва, че в България (94 на сто) и в останалата част на ЕС (89 на сто) първостепенният информационен източник са телевизиите.
Другите източници на информация за българите са радиото (65 на сто), социалните мрежи (59 на сто) и печатните издания (51 на сто).
Едва четири на сто от българите заявяват, че вярват на новините във вестниците безрезервно, докато средно за ЕС пълното доверие в печатните издания е 10%.
Близо половината българи (41 на сто) заявяват, че напълно не вярват на печатните издания (27 на сто в ЕС), а 43 на сто имат известно доверие (63 на сто в ЕС).
На новините онлайн се доверяват напълно само два процента от българите и пет на сто от останалите в ЕС. У нас 39 на сто изобщо не вярват на новините в интернет (33 на сто в ЕС), докато известно доверие имат 33 на сто (47 процента в ЕС).
На новините по българските телевизии изцяло вярват 13 на сто от зрителите (12 на сто в ЕС). Известно доверие имат 70 на сто от зрителите (66 на сто в ЕС), а недоверие изразяват 27 на сто (29 процента в ЕС).
Всеки десети българин вярва напълно на вестите по радиото (15 на сто в ЕС), като по-скоро вярват 59 на сто, а доверие нямат 23 процента.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България