Наричат Джером Хамън "мъжът с три лица". Той се намира в болница в Париж три месеца след неговата втора трансплантация на лице и бързо приема новата си "идентичност".
Лицето му е гладко и не се движи, предстои черепът, кожата и чертите му да бъдат напълно подравнени - процес, който включва използване на имуносупресори, които да предотвратят тялото му да отхвърли трансплантацията.
Джером Хамън страда от неврофиброматоза тип 1 - генетично заболяване, при което се засяга растежът на клетките в нервната система, което води до образуване на тумори в нервната тъкан.
Първата трансплантация е извършена през юли 2010 г. и е успешна. Втората операцията на 43-годишния мъж е извършена на 15 и 16 януари и той продължава да се възстановява.
Хамън обяснява, че се чувства добре и няма търпение да дойде края на лечението, с което стой се превърна в първия мъж, получил две трансплантации на лице, съобщи AFP.
Негов лекар отново е пластичният хирург Лоран Лантиери. Той е начело на екипа, който извършва процедурите на Хамън.
Той извършва и първата операция на Хамън през юли 2010 г.
Операцията тогава е успешна, но през същата година след обикновена настинка се налага да бъде лекуван с антибиотик, който не е съвместим с имуносупресорите, които приема. През 2016 г. започва да показва знаци, че тялото му отхвърля новото лице.
Миналото лято Хамън е приет в болница, а през ноември лицето му е премахнато заради некроза. Той остава в болницата два месеца без лице, докато се търси нов донор.
Това време показва характера на Джером. Всички в болницата разказват колко са впечатлени от неговия кураж, волята му и силата на характера му в тази трагична ситуация.
"Докато чакаше, той не се оплака нито веднъж и дори беше в добро настроение", разказва анестезиологът Бърнард Чоли.
В крайна сметка е намерен донор - 22-годишен мъж, починал на стотици километри от Париж.
След усилията на Лантиери, лицето на донора е транспортирано колкото се може по-бързо до болницата в Париж. Сутринта на следващия ден Хамън вече е в болничната си стая след новата трансплантация, а лекарите отчитат положителните знаци на добър цвят на новото му лице.
Операцията отговаря на ключов въпрос за Лантиери и за останалата част от медицинския свят - може ли да се повтори трансплантация на лице, а отговорът е "да".
За да се избегне отхвърляне на новото лице пациентът преминава лечение на кръвта в рамките на три месеца преди трансплантацията.
Така въпреки всички страдания Хамън днес отново е щастлив.
"Веднага приех първата трансплантация. Помислих си: "Това е новото ми лице" и този път отново е така", казва Хамън.
"Ако не бях приел това ново лице, щеше да е ужасно. Това е въпрос на идентичност... Но това е, това е хубаво, това съм аз", допълва той.
До момента са извършени около 40 трансплантации на лице по света. Първата трансплантация е на французойката Изабел Диноар през 2005 г.
За друг подобен случай - трансплантация на лице на пожарникаря доброволец от Мисисипи Патрик Хардисън можете да прочетете в НаукаOFFNews.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12687
1
17.04 2018 в 13:13
Човекът е французин, бе! Жером Амон му е името. Отде ви хрумна, че трябва да е с английско произношение?
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара