Историята на Цветан е като филмов сюжет. Негова е и главната роля, и режисурата, а продуценти са Фондация „Конкордия България“ и Български център за нестопанско право (БЦНП). При този звезден екип, щастливият край е неминуем.
Пътят към една мечта
Цветан е изоставен от родителите си като съвсем малък. Живее в дом за деца, лишени от родителски грижи, завършва средното си образование и се опитва да подреди живота си. Винаги е знаел, че иска да бъде фризьор, но за целта му е необходимо обучение, което той няма как да заплати. Вместо да се лута в омагьосан кръг и да се оставя да бъде „дундуркан“ от различни институции, както самият той се изразява, Цветан решава, че има нужда от нов град, нова обстановка и нови хора. Идва в София и попада в „Конкордия“, решен да използва максимално предоставената му възможност:
„Три месеца са изключително много време, за да си стъпиш на краката и да си намериш работа. Осигурени са ти дом, храна, средства. Какво друго ти трябва? Само да хванеш шанса и да действаш. Винаги съм вярвал, че не бива да чакаш проблема, за да го решиш, а трябва да го предотвратиш.
В „Конкордия“ получих това, от което се нуждаех – разбиране, напътствие, помощ, средства. Бях благодарен и се опитвах да си намеря работа възможно най-бързо, но нямах идея, че ще сбъднат най-голямата ми мечта. Една сутрин казаха, че който иска може да се запише на фризьорски курс, осигурен от тях. Като чух това и вече бях на вратата“, усмихва се Цветан.
„Фондация „Конкордия България“ подкрепя деца, младежи и семейства от уязвими групи. Основата ни цел е да ги върнем обратно в обществото, децата – да се включат и задържат в образователната система, младежите – да си намерят работа, за да са независими, семействата – да могат да се грижат за децата си. Освен различните програми, по които работим, имаме два социални бизнеса. Единият е фризьорски салон, в който младежите, които се интересуват от тази професия, но нямат възможност за обучение и практика, могат да бъдат обучени от майстор – стилист. При достатъчно сериозно отношение се записват и на професионален курс, който е на разноски на организацията. След него имат възможност да продължат практиката си отново в салона. Създали сме тази програма с ясното съзнание, че теорията е немислима без практика, затова предоставяме възможност за овладяване и на двете“, разказва Юлия Йорданова от „Конкордия България“.
Цветан проявява най-голяма упоритост, желание и творчество от всички. Скоро след стажа си, той не само остава да работи в салона, но и започва да го ръководи съвсем сам. Затова от „Конкордия“ го изпращат на следващо обучение - за мениджърски умения.
„В рамките на програмата той получи подкрепа от нас, но положи изключителни усилия и даде много от себе си. Когато се почувства готов да прави собствен бизнес, ние оставихме разработения салон на него, а преместихме нашата програма в друг обект. Вече 3 години той работи сам и е един от нашите най-успешни примери“, не крие радостта си Юлия.
Щастието е невъзможно без благодарността
„Благодарен съм изключително много на „Конкордия“ за цялата помощ, както и за обучението за управление на собствен бизнес. То е много полезно, за да си подготвен какво те чака и да пресметнеш много добре всички разходи и рискове. Някои си мислят, че е лесно – имаш салон, собствен бизнес и парите валят, но не е така. Разходите са доста, трудно е, но реших, че вече ставам на възраст и нямам време за губене. Не мисля, че животът ми е длъжен. Вярвам, че за да получиш, трябва да дадеш,“ разкрива веруюто си Цветан.
Споделя, че го натъжават хора, на които им се дава шанс, а те не се възползват от него. Не подхождат сериозно към учене и работа, а живеят ден за ден. Сблъсква се понякога и с предразсъдъци, но се опитва да не обръща внимание, а да си върши работата.
„Когато нещо не те прави щастлив – рискувай. Не стой там, където те тъпчат, не си търси оправдания и не се оплаквай. Трябва да проявиш силна воля и характер. Да надскочиш егото си и да признаеш грешките си. Трудно е, но когато го минеш се чувстваш удовлетворен. Не е интересно да избираш лесния път. Това ме научиха в „Конкордия“, това мога да посъветвам и младежи като мен.
Обичам работата и салона си. Перфекционист съм и съм прецизен и към хората, и към детайлите. Като малък не съм получавал много внимание, но пък сега го отделям с радост на клиентите си. Удовлетворен и щастлив съм. Постигнах най-главното, но не спирам да мечтая. Ако разполагам с голяма сума пари, няма да си купя дом, както много хора предполагат, а ще я вложа отново в работа си. И оставам в България“, категоричен е Цветан.
Смелостта заслужава подкрепа
„Това, което отличава успелите младежи като Цветан е осъзнаването, че ако искаш да си добре, това зависи само и единствено от теб“, споделя Юлия.
Освен фризьорския салон, „Конкордия“ развива още един социален бизнес – ателие за свещи. Първоначално започнало като трудотерапия, днес то е място, в което младите хора усвояват трудови умения и подобряват своята сръчност и дисциплина. Развиват способност да общуват и да творят изключително красиви свещи с уникален дизайн и гарантирано качество.
Подобно на салона, ателието известно време се е управлявало от брат и сестра, които в процеса на работа, не само усвоили техниките за извайване на сложни форми и съчетаване на цветове, но и преобразили себе си. Той се върнал в училище, уверен, че може да завърши образованието си. Тя била едно уплашено момиче, което не влизало в контакт с никого. Днес се усмихва, разговаря с хората и отново проявява любопитство към света.
Успешните деца на „Конкордия“ рискуват, опитват, дерзаят и неминуемо успяват. Така е, защото и самата фондация е пример за тях. Преди няколко години „Конкордия" участва в конкурса за социално предприемачество на Българския център за нестопанско право и печели ценна подкрепа. Програмата „Предприемачество за нестопански организации“ се реализира от 8 години и включва обучения за развитие на стопанска дейност от неправителствени организации, съвети при подготовката на идеята за стартиране на дейността, участие в конкурс „Най-добър бизнес план на неправителствена организация“ и менторска подкрепа за наградените организации.
"Програмата за социално предприемачество на БЦНП даде възможност да погледнем с други очи на инициативата ни за трудотерапия – в ателието за свещи и във фризьорския салон. Видяхме, че освен със социална функция, тя може да е и бизнес ориентирана. Благодарни сме, че имахме шанса да участваме, както и нашата бизнес идея да бъде оценена от журито“, споделя Юлия и пожелава на бъдещите участници „да мечтаят смело и да реализират мечтите си!"
Програмата „Предприемачество за нестопански организации“ 2019/2020 е отворена за кандидатстване до 14 юли. Чрез нея можете да режисирате всичките си идеи, за да постигнете и най-дръзките си цели. Екипът е забележителен, постиженията му са вдъхновяващи, а подкрепата – незаменима. Нужна ви е само малко от смелостта на Цветан.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)