Почти 200 са авторите, кандидатстващи за подкрепа от “Музикаутор” в сесия 2020 на Културния фонд на сдружението. В средата на май стана ясно, че за сесия 2020 ще бъдат отпуснати 300 хил. лв. за произведения на млади и утвърдени автори.
Грантовете се разпределят въз основа на включените в проекта произведения, като за млади автори те са в размер между 1000 и 3000 лв., а за утвърдени - между 1000 и 4000 лв.
Авторите кандидатстват със свои готови, но неразпространени произведения, както и за създаване на нови творби. Две комисии ще оценяват проектите. Първата е в направление класическа музика и музика на фолклорна основа и е в състав: проф. Красимир Тасков, проф. Стефан Драгостинов, Юли Дамянов, Виктор Стоянов и Милен Иванов. Втората комисия ще разглежда произведения от популярната музика и в нея участват проф. Симеон Венков, Павел Васев, Вида Пиронкова, Милена Славова и музикалният издател Орфей Дика Пъблишинг.
Младите автори ще бъдат включени в самостоятелно класиране, като за тях са отделени 20% от размера на цялата сума, отпускана от фонда на Сдружението за колективно управление на авторски права.
От 2011 година насам Културният фонд на Музикаутор е подкрепил 354 индивидуални проекта на автори на стойност близо 1 200 000 лв., сред които дебютният албум на “Jeremy?”, както и албуми на Любо Киров, “Мерудия”, Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Остава и други.
Очаква се през септември да бъдат обявени тазгодишните проекти, финансирани по програмата.
Големият проблем обаче си остава ограниченото излъчване на българска музика в ефира. Изпълнителният директор на „Музикаутор“ Иван Димитров каза пред “Площад Славейков”, че произведенията, създадени с тяхната финансова помощ, вероятно ще си останат “музика, която няма да бъде чута”. Според него основен проблем сега е липсата на квоти за българска музика в медиите. Всъщност предложението за въвеждането на квота от 30% българска музика в медиите беше отхвърлено в края на май от Комисията по култура и медии в Народното събрание. Тази промяна беше заложена в проектозакона за промяна на Закона за радиото и телевизията.
Според Сдружението в българските медии родната музика е само в 20%, а чуждата - 80%. Те допълват още, че от около 49 хил. музикални заглавия в медиите, само 8350 са български . Въпреки това обаче според национално представително изследване на „Алфа рисърч” 72% от хората предпочитат да слушат музика на български език в медиите и според респондентите 6 от 10 песни трябва да са български.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)