Бойни изкуства и танци от Изтока в Театър Азарян

OFFNews 14 август 2019 в 13:45 3915 0

Уникалната култура на Изтока, пречупена през специфичното бойно изкуство „Боен танц”, ще се пренесе на сцената на Театър Азарян на 13 септември от 19:00 ч. Бойният танц ще бъде изпълнен от китайския ансамбъл „Джао Лян”, който чрез танци, музика и визуални ефекти ще провокира границите на съвременното танцово изкуство и ще промени представите на публиката в Театър Азарян за него.

Китайското бойно изкуство „Боен танц“ е известно със своя различен поглед към танца, като развива и успешно разпространява уникалната култура от Изтока.

В китайския език думите „танц” и „бойно изкуство” имат сходно произношение. Макар че се различават като значение, те намират връзка помежду си във философията за съчетаването на физическото и духовното измерения на човека. От една страна, танцът се разглежда като начин за предаване на бойното изкуство, а от друга – бойното изкуство се представя като метафора на танца.

Създавайки равновесие между човешкия импулс за движение и покоя, чрез техниките на бойния танц изпълнителите от „Джао Лян” развиват темата за духовното у човека. Психологическите търсения връщат бойното изкуство към неговата същност, така че то да не се разглежда само като състезателен спорт.

Режисьор и хореограф на „Боен танц“ е Джао Лян. Той е един от водещите специалисти в изкуството на съвременната хореография. Джао изследва взаимоотношението между Небето, Земята и Човека, и пресъздава по неповторим начин традиционната култура на Изтока, представяйки я като сценично изкуство.

„Боен танц” е най-новият проект на ансамбъл „Джао Лян”. Той е и единственото танцово произведение, избрано за ХІХ Международен фестивал на изкуствата в Шанхай през 2017 г.

„Боен танц” в Театър Азарян се организира от Посолството на КНР в Република България.
Билети може да закупите онлайн на www.tickets.ndk.bg и от касите на Билетен център – НДК.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице