Един от най-значимите английски писатели на XX век – Греъм Грийн, пише романа си „Англия ме сътвори“ през 1935 г. като протест към суровата реалност и класовото разслоение на капиталистическите европейски общества. Днес, над 80 години по-късно, посланията му са все така актуални.
На 14 септември „Англия ме сътвори“ излиза отново на български език след близо 30 години отсъствие от пазара и за първи път с оригиналното си заглавие. Издателство „Кръг“ използва превода на Владимир Германов, а елегантната корица е дело на художника Дамян Дамянов.
Сюжетът се развива в Стокхолм, където неохотно се озовава 32-годишният главен герой Антъни Фарант. Потънал в дългове и безизходица, породени от вродения му афинитет към съмнителни сделки, той приема предложението на сестра си Кейт да се премести в шведската столица. Водена от загриженост и желание да съживи изгубените отношения с брат си, близначката му го урежда на работа при любовника си – финансовия магнат Крог. Героят на Крог е вдъхновен от действителната личност на шведския финансист със спорен бизнес морал Ивар Кройгер, известен като Kраля на кибрита. Грийн поставя своя антигерой Антъни в ситуация, в която му се налага да се бори със съвестта си, след като мътните морални дилеми започват да смущават дори неговата непокорна душа.
Романът е от ранните творби на Грийн, издаден за първи път през 1935-а. Преди да започне работа по него, писателят пътува до Стокхолм, където дотогава не е бил, за да пресъздаде автентично градската атмосфера. През 1953 г. книгата е преиздадена с ново заглавие – „Корабокрушенците“, което се приема и за предпочитаното от автора. „Англия ме сътвори“ обаче е името, познато в цял свят. В България романът е публикуван един-единствен път през 1995 г. и е озаглавен „Кръвна връзка“.
„Англия ме сътвори“ е второто заглавие от английския писател в каталога на „Кръг“, след като през 2020 г. излезе „Кеят на злото“.
Греъм Грийн (1904 – 1991) е писател, драматург и критик. Автор е на над 25 романа, сборници с разкази и документални книги. Житейският му път е вълнуващ (имал е безброй любовни авантюри и е бил таен агент на МИ-6) и често става вдъхновение за литературните му търсения.
Уилям Голдинг (авторът на „Повелителят на мухите“) нарича Грийн „върховен летописец на човешкото съзнание и тревожност от ХХ век“. Не случайно писателят е спряган за Нобелова награда за литература през 1966-а и 1967-а.
Грийн печели одобрението на критиците още с първата си прозаическа творба „Човекът отвътре“. Тя е отпечатана, когато той е на 25 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)