''Да, България'' предлага на избирателите и партиите детайлна антикорупционна програма

OFFNews 23 октомври 2024 в 15:52 525 0

Ибори 2024

Снимка Да, България

Да, България

"Да, България” като ключова част от програмата си За просперираща и конкурентна България. За “Да, България” борбата с корупцията и премахването на системните предпоставки за злоупотребите с власт са фундаментални условия за просперитета на страната.

В законодателната част от програмата се предвижда:

• Повече гаранции за съдийска независимост и демократична отчетност на прокуратурата да намерят място в Закона за съдебната власт.

• Да бъдат избрани политически независими и партийно неутрални членове на ВСС при прозрачна и конкурентна процедура.

• Да се направят промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които да ограничат злоупотребите в прокуратурата.

• Да се промени Законът за специалните разузнавателни средства, които да ограничат злоупотребите с тях.

• Да се осигури реална защита на хората, които подават сигнали за корупция с промени в приетия вече за целта закон.

• Да се приеме Закон за лобизма, който да регламентира отношенията между хората, заемащи публични длъжности и онези, които представляват частни интереси.

• Приемане на нов Закон за отнемане на незаконно придобито имущество, който да е ефективен и да ограничава рисковете от злоупотреби.

• Приемане на специални закони за спецслужбите, които да ограничат рисковете от чуждо и от корупционно влияние в тях.

• Промяна в Закона за обществените поръчки, така че всички, които купуват лекарства, реимбурсирани от здравната каса, да трябва да правят обществени поръчки. Същото да се отнася и за търговията с дървесина.

• Запълване на пропуските в Закона за противодействие на корупцията, отнасящи се до състава и работата на Комисията за противодействие на корупцията.

В Антикорупционната програма се залага също на облекчаване на регулаторните режими, които са източник на корупционен риск. Това включва и трансформиране на лицензионни режими в регистрационни, както и въвеждане на мълчаливо съгласие при предварително вписване в регистър на регистрационен режим. Предвиждат се също редица законови промени за ограничаване на злоупотребите при извършване на административен контрол.

Сред антикорупционните мерки в изпълнителната власт се включват редица технически подобрения при най-честите типове обществени поръчки, както и реформа в изпълнението на функциите на инспекторите, главния инспекторат и звената за вътрешен одит към министерствата.

Предвиждат се редица стъпки за реформиране на МВР, които да пресекат корупционните злоупотреби в най-голямата система в публичния сектор. Предлагат се и мерки за повишаване капацитета на Агенция “Държавна финансова инспекция”, която сега не може да се справи с обема работа.

Антикорупционната програма на “Да, България” залага и на мерки за повишаване прозрачността, която е основен антикорупционен инструмент, като поддържане в актуален вид на набори от данни в машинно четим отворен формат и сериозно надграждане на Системата за електронни бюджетни разплащания (СЕБРА). Предвижда се антикорупционно надграждане и на сега съществуващите информационни системи, при които много от основните антикорупционни функции за пропуснати.

И още: изграждане на централизирана система за одитна среда с отворен код, базирана на популярни технологии, която да осигури проследимост на действията във всички информационни системи в обществения сектор, както и изграждане на система за централизирано разпределение на преписки и дела. Поставена е и целта за пълна дигитализация на документооборота.

Съгласно програмата, за ограничаване на корупционния риск и ранно откриване на корупционни практики следва да се надградят функционалностите на следните системи: ИСУН (за управлението на еврофондове), ВетИС (срещу въвеждането на данни за фиктивни животни и агросубсидии), системите на Държавен фонд “Земеделие”, Тол системата, вътрешната система на Агенция “Митници”, системите на НЗОК, на КАТ, Платформата за електронни обществени поръчки - ЦАИС ЕОП, Таксиметровия регистър, Търговския регистър и регистъра на ЮЛНЦ, системите на Електроенергийния системен оператор - ЕСО, Системата за управление на националните инвестиции - СУНИ, и мн. други, изброени в програмата.

Вижте пълната Програма за противодействие и превенция на корупцията тук.

Платена публикация

Избори октомври 2024

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews