Глоба за лекаря, издал фалшивия болничен, и за служителя, който го е поискал. Това предложи Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) преди среща с браншовите организации.
Велев каза, че трябва да спре „кражбата“ от фондовете за обществено здраве.
„При установени нарушения, трябва да има санкции. Не може единствената санкция да е това, че няма да се изплати болничният лист“, отбеляза председателят на АИКБ.
Той допълни, че това е само идея и разговорите не са стигнали до етап всички заинтересовани да се съгласят, че трябва да има такива санкции.
През следващата седмица ще се събере тристранката и ще бъдат обсъдени мерките за ограничаване на злоупотребите.
"Поддържаме позицията, че държавата трябва да спази споразумението, което има за поемане обратно изплащането от НОИ от 2-рия и 3-тия ден от болничните, а не както е от сега 4-тия. Това беше временна мярка, която беше въведена преди няколко години и трябваше да бъде отменена. Ако мерките за ограничаване на злоупотребите са ефективни и сработят, то те няма да натоварят бюджета на НОИ, а ако не стаботят това е прах в очите и замазване на картината. Ние сме готови да изслушаме и предложенията на Българския лекарски съюз, Службите по трудова медицина", обясни Велев.
Протести, ако няма решение за цената на тока
Цената на електроенергията за българската индустрия от началото на годината е най-висока в целия Европейски съюз, отбеляза Велев.
Затова работодателските организаци били готови на протестни действия, ако не се намери решение на този проблем.
След проведената среща на всички работодателски организации, с министъра на енергетиката, председателя на комисията по енергетика в Парламента и ръководителите на Българския енергиен холдинг, се набелязаха 20 мерки, които ще бъдат обсъдени през следващите дни, обяви Велев.
Той обяви, че АИКБ подкрепя ускорена либерализация на пазара и свързването му с околните пазари, така че местни играчи да не могат да манипулират търговията с ток.
Всяка година губим 50 хил. души на пазара на труда
Всяка година ние губим на 50 хил души на пазара на труда по чисто демографски причини и нетната емиграция, която е факт. Този недостиг не може да се компенсира само с механизация и роботизация, обясни Велев.
Той отбеляза, че всички държави в ЕС освен нас са предприели мерки за облекчаване на процедурите за трудова емиграция.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград