На днешното си заседание правителството определи нов състав на Комисията за защита на потребителите. Досегашният председател и двамата членове на КЗП са освободени.
Относно работата на действащото към момента ръководство на КЗП в Инспектората на Министерството на икономиката и индустрията са постъпили общо 132 сигнала, насочени срещу дейността му.
Мотивите за решението
"При извършените проверки от страна на Инспектората на МИИ е установено, че в голямата си част описаните твърдения в сигналите срещу КЗП отговарят на действителността. Установените от инспектората нарушения най-често се отнасят до неспазване на законоустановени срокове, посочени в Закона за защита на потребителите, неизвършване на проверка по всички проблеми и въпроси, повдигнати от потребителите в подадените от тях жалби. Системно неработеща електронна система/електронен портал за подаване на жалби, което е препятствало подаването на жалби и сигнали от потребители.
Установени са още нарушения, допуснати при осигуряване на кадровата обезпеченост на КЗП, в т.ч. назначаване на служители и прекратяване на служебни и трудови правоотношения (в нарушение на трудовото законодателство). Неправомерно сключени граждански договори, които представляват скрити трудови договори. Забавяне на изпълнението на дейности по приключване на административнонаказателно производство с произнасяне на административнонаказващия орган и допуснати процесуални нарушения при осъществяване на производствата. Липса на регламентация с вътрешни правила на осъществяването на контрола за нелоялни търговски практики и др. Всичко това компрометира КЗП като орган, упражняващ контрол в защита на потребителите." - заявиха от пресслужбата на МС.
Новото ръководство
Новото ръководство на Комисията за защита на потребителите е в състав: Мария Асенова Филипова – председател; Александър Ленков Колячев – член; Цветислава Захариева Лакова – член.
Мария Филипова е магистър от Университета за национално и световно стопанство, специалност “Право“, с множество следдипломни квалификации и специализации в областта на банковото дело и финансите. Тя е с над 10-годишен опит в правната сфера. Работила е в Министерство на правосъдието, както и в дирекция „Правна“ на Министерство на финансите, в Агенция по вписванията, Агенция за приватизация и следправатизационен контрол и др. Била е заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“ и председател на Държавната комисия по хазарта.
Цветислава Лакова е юрист с дългогодишен опит в областта на търговското право, право на индустриалната собственост, защита на авторски и сродни права и граждански процес.
Александър Колячев е икономист с над 10-годишен опит в пазарните проучвания, пазарното поведение на субектите, сливания и придобивания, секторни анализи и антитръстови случаи, както в конкурентни, така и в регулирани икономически сектори.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
910
7
27.05 2024 в 08:34
1232
6
23.05 2024 в 06:45
Като прочетох PaulPierce по доле и се хванах за главата какви научни области имало...А оня попски ръкав - Румяна Желева, която сложи Грузия и Египет в Близкия Изток, на която английският й е като на 3 годишно, била доцент в БАН?Баси и държавата...
10212
5
23.05 2024 в 04:20
1246
4
23.05 2024 в 00:03
Машалла!
73
3
22.05 2024 в 23:02
Машалла...
9352
2
22.05 2024 в 20:44
1000
1
22.05 2024 в 20:39
НС одобрява зачисляването на Александър Ленков Колячев като редовен докторант в секция „Стратификация, неравенства и мобилност“, считано от 01.10. 2023 г., с научен ръководител доц. Румяна Желева.
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир
Километрично задръстване на магистрала ''Тракия'' в посока Бургас