Унгарските магазини за хранителни стоки въведоха количествени ограничения за покупката на определени продукти - осем основни хранителни стоки от “правителствената кошница”, заради продължаващия от дълго време дефицит, съобщи в Туитър полският политолог от унгарски произход и експерт по унгарската икономика д-р Доминик Хей.
Сред дефицитните продукти са брашното, млякото, яйца и картофите. Заради недостига на тези стоки в търговската мрежа, земляческите мрежи на чужденците, живеещи в Унгария организират доставка на най-важните продукти.
Правителството в Будапеща въведе гарантирани пределни цени на основните хранителни продукти за първи път на 1 февруари т. г. два месеца преди изборите. Сега кабинетът на Орбан реши контролираната кошница да остане в сила до края на април догодина.
Drodzy klienci!W celu zabezpieczenia dostępności produktów, wprowadzamy ograniczenia w liczbie towarów możliwych do zakupienia na jedną osobę. Np. 1 litr mleka, czy 1 kg ziemniaków, jedno pudełko jaj.
— Dominik Héjj (@kropka_hu) December 17, 2022
To z Aldi, ale wprowadzone i w innych sklepach#Węgry #kropka_hu pic.twitter.com/x6RSEImqPi
Какво няма? Според публикувания от Доминик Хей флаер от един от магазините ограничения са въведени за пшенично брашно - 1 кг. на човек, захар - 1 кг., слънчогледово олио - 1 литър, картофи - 1 килограм или 1 опаковка, яйца - 1 опаковка - 10 броя, по един килограм е ограничението за пилешките гърди, както и за свинския бут, 1 литър е максималното количество и за прясното мляко с масленост 2.8 процента. “Благодарим ви за съдействието!”, пишат до клиентите от веригата Aldi.
В интервю за портала Interia експертът посочва посочва, че подобно е било положението и по отношение на цените на горивата, където държавата се намеси с пределни цени за унгарските граждани. Фиксираните цени на бензина и дизела доведоха до дефицит на места и до притеснения на хората, че горивата ще поскъпнат.
„Сега, когато има недостиг на основни продукти по рафтовете на магазините, има нарастващо безпокойство, че цените им не могат да бъдат поддържани“, казва д-р Хей В такава ситуация е лесно да се предизвика паника на пазара. Продуктите, които пък не са с фиксирани от правителството цени са много скъпи - инфлацията в Унгария, според експерта е достигнала 43.9 процента.
Регулираните цени на горивата и храните бяха въведени в рамките на извънредното положение, което беше в сила във връзка с пандемията от коронавирус. То беше валидно до 30 май тази година. На 24 май беше въведено второ извънредно положение, вече заради войната в Украйна и сегашните му продължения са със същата причина по личното решение на премиера Виктор Орбан.
Според д-р Хей в Унгария има само един наратив по отношение на трудната икономическа ситуация: санкциите на ЕС, наложени на Русия, са виновни за всичко. Няма опит да се търси причината някъде другаде.
През декември за първи път по-различно послание проникна в съзнанието на унгарците. Шефът на централната банка Дьорд Матолчи заяви, че унгарската икономика е на прага на криза. Той разкритикува унгарската икономическа политика и каза, че връщането към социализма не е решение на проблемите. Матолчи обърна внимание и на високата централизация на селското стопанство и на трагичните последици от най-голямата суша в Унгария от години насам.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2807
3
20.12 2022 в 04:33
55
1
19.12 2022 в 19:33
Последни коментари
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Украйна обяви, че вече има лазерното оръжие Тризъбец
Украйна обяви, че вече има лазерното оръжие Тризъбец
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград