Средната работна заплата в страната прехвърли 1000 лв. във всички региони. Все още има малки общини, с по-ниски доходи и с реална опасност от обедняване на групи от населението. Средните доходи обаче все още изпреварват ръста на потребителските цени.
Данните са на Института за пазарна икономика, цитирани от БНР.
Няма област със средна работна заплата, която да е по-ниска от 1000 лева. Само Кърджали прави изключение в определени месеци от 2021-ва година, за която се отнася статистиката. София е лидер със средна заплата от 2300 лева, следвана от Варна и Пловдив.
Северозападът е пример за големи неравенства в доходите, а в централния регион по-високите заплати се получават извън областните центрове, обяснява икономистът Адриан Николов.
"Монтана, Видин, Враца - има много голямо неравенство, тъй като има едни много високи заплати в Козлодуй и свързаните с АЕЦ дейности. Като цяло има много големи различия в рамките на самите области. Там областният център по-често е средище на услугите, докато в периферните общини и индустриалните зони е разположено производството и съответно получаваме и там големи заплати. Средногорието е един такъв традиционен лидер, в който винаги има много високи заплати", казва той.
В районите с неравенства и където средната заплата расте с по-бавни темпове, има реален риск от обедняване. Като цяло обаче инфлационните процеси все още са под контрол, коментира Адриан Николов.
"На този етап заплатите все още успяват поне през първото тримесечие - говорим за средните, да надхвърлят ръста на цените, обаче напълно възможно е това да не е валидно за всички региони на страната и съответно да видим реално обедняване в някои други части", допълни Николов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста