Регулаторът няма да допусне увеличение на цената на топлинната енергия, исканията за това са неоснователни. Това заяви председателят на Комисия за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов във връзка с предложенията на топлофикационните дружества за повишаване на цената на от 1 юли.
Той подчерта, че всякакви искания за увеличение на цената на топлинната енергия са изцяло неоснователни.
Иванов е категоричен, че КЕВР ще коригира по справедлив начин всички заявления за цени, като отстрани неправомерно поисканите разходи.
"Мога да заявя, че цената на парното отопление за този сезон ще бъде по-ниска от цената на изминалия отоплителен сезон", добави той.
Иванов обясни, че в края на месец март топлофикационите дружества в страната са представили в КЕВР заявленията си за цени на топлинната енергия за новия отоплителен сезон 2020-2021 г. Той поясни, че комисията е изискала и неповелителни версии на заявленията, които са били публикувани на страницата на КЕВР на 10 април.
Председателят на КЕВР се обърна към гражданите и заяви: "Посрещайте спокойно вкъщи най-светлия празник Възкресение Христово".
Тази сутрин пред Нова телевизия говорителят на "Топлофикация София" Елизабет Павлова заяви, че дружеството е поискало повишаване на цената, но всички изчисления са направени на база на действащата цена на природния газ до 31-ви март.
Вчера стана ясно, че общо 45 дружества са подали в Комисията по енергийно и водно регулиране заявления за цени от 1 юли, в които поскъпването е от 9 до 140% при намалена цена на газа с 42%. За София предложението е 20,5%, за Пловдив е 24%, за Плевен – 21%. Бургаската топлофикация предлага поскъпване на топлинната енергия с 44,77%, исканото увеличение за Враца е 62%, а за Велико Търново – 140%. Най-малко поскъпване предлага дружеството във Варна – 9,57%.
Тези проценти са спрямо действащите от 1 април цени на топлинната енергия, който бяха намалени за различните топлофикации от 8 до 26%, след като цената на природния газ падна от 1 април с 42,78%. Това намаление стана на база споразумението между "Булгаргаз" и "Газпром експорт" за промяна на формулата за изчисляването на цената, която влиза в действие със задна дата от 5 август миналата година. Преди време стана ясно, че цената на газа за регулирания пазар ще се определя всеки месец. "Булгаргаз" вече внесе в КЕВР предложение за поевтиняване с 6,6%, като това ще доведе и до още едно леко поевтиняване на топлинната енергия, тъй като от години регулаторът променя цените й при изменение на тази на газа с над 5%.
Председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Валентин Николов заяви вчера, че сумите, които трябва да се възстановят са приблизително 22 800 000 лева за крайни снабдители, т.е. газоразпределителните дружества. И добави, че около 72 млн. са парите за топлофикациите и около 56 млн. са за бизнеса от 31 декември 2019 г., така общо сумата, която обхваща този закон е, около 154 млн.
"Средно около 2 месеца след като законът влезе в сила и след изчисления на КЕВР по веригата, всеки един потребител трябва да получи парите, които му се дължат. Той трябва да е предварително известен каква сума му дължи "Топлофикация" във връзка с този закон. След като я получи, още при първата сметка, тази сума трябва да се приспадне", обясни той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8074
3
16.04 2020 в 14:11
Да ти го илюстрирам нагледно, ако притежаваш кола и я караш, освен за бензин даваш пари и за подръжка ремонт, гражданска, пътни такси...... И ако горивото поевтинее с 40% разходите ти по автомобила няма да намалеят с 40%.
11110
2
16.04 2020 в 13:27
8959
1
16.04 2020 в 13:01
Последни коментари
Украйна стои зад убийството на ген. Игор Кирилов в Москва
Христо Иванов доведе Делян Пеевски, заяви Радомир Чолаков
Насар вдига категорията: ''Ако се оперирам, може никога да не се върна''
Украйна спира транзита на руски газ
Взрив в Москва, загина високопоставен руски генерал
Идея: Депутатите да се тестват за алкохол и наркотици в началото на всяка парламентарна сесия
Христо Иванов доведе Делян Пеевски, заяви Радомир Чолаков