Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди предложението на министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов от 1 януари 2025 г. минималната заплата да стане 1077 лв.
МРЗ вече се изчислява като процент от средната за страната. Предвижда се увеличението да бъде с 15,4%. При сегашните 933 лева трябва да достигне 1077 лева от 1 януари. По-рано днес председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев предложи замразяване на пенсиите и заплатите за една година.
АИКБ не е съгласна и с увеличаването на минималната работна заплата. "Формулата в Кодекса на труда е грешна и противоречи на международното право", смята Васил Велев. Според него, ако някой я атакува пред Конституционния съд, тя ще отпадне.
Очаквано, на Тристранния съвет не се постигна разбирателство между синдикатите и работодателите. Първите искаха по-високи средства, докато работодателите бяха против, тъй като според тях частният бизнес не може да ги заплаща.
"Няма законови и икономически пречки да расте минималната работна заплата. Обратно, тя дава икономически принос за ръста на потреблението и на БВП", заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от Нова ТВ.
По думите му нищо апокалиптично не се е случило с бизнеса с ръста на минималната заплата. Рекордно ниска е безработицата - около 4%, според него. Синдикатите не са съгласни и с мантрата, че минималната работна заплата вдига безработицата. С ръста на минималната заплата се стимулират заетост, според Димитров.
Министърът на финансите Людмила Петкова заяви, че МФ е разработило цялостен пакет от мерки, като водещи са мерките за икономическо развитие и социален просперитет.
"Бюджетът не е приходи и разходи, той трябва да осигурява икономическото развитие на страната. Мерките ще бъдат обсъдени следващата седмица на експертно ниво, за да чуем становището на партньорите. След това ще бъдат обсъдени със сдружението на общините", каза тя.
Васил Велев от АИКБ посочи, че има и грешка в изчислението на минималната заплата.
"Сумата от 1077 лв. МРЗ прави 836 лв. нетна заплата", посочи от своя страна икономистът от КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев. Той даде за пример почасовото заплащане на българските студенти в САЩ, които получават 16-20 долара на час за бране на боровинки и това е една от причините в страната ни да липсва работна ръка.
Васил Велев обаче заяви, че с увеличаването на минималната заплата се стимулират хората с лоши трудови навици и неквалифицирани за сметка на останалите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода