Най-големият екарисаж в България е стоял затворен в продължение на 18 месеца "поради обслужване на чужди бизнес интереси" - заяви управителят му Мирослав Александров пред БНР.
След шест спечелени съдебни битки срещу Българската агенция по безопасност на храните съоръжението в Шумен е готово да се включи в унищожаването на евтаназираните животни заради чумата по свинете - запазени са и специалистите, и специализираният транспорт, увери Александров.
"Екарисажът стоя затворен поради обслужване на чужди бизнес интереси и, тъй като се явяваше съществена пречка, най-удобно беше да бъде затворен и със силна медийна атака да бъде представен като нещо недобро, остаряло като технология, опасно за околната среда и здравето на хората. Да се надяваме, че това е минало", каза той.
Той коментира опасенията на ветеринари, че пренасянето на умъртвените животни до Шумен не е безопасно.
"Ветеринари се опасяват, че по време на транспортирането на животните от мястото, където са евтаназирани, до екарисажа е възможно да изтече зараза, която да е опасна за животните в региона. На пръв поглед това звучи логично, но екарисажът разполага със специализирани транспортни средства, които са херметизирани. Такава зараза няма как да бъде допусната. Още повече, че досега методът на работа е бил точно този, това не е първото заболяване в България, имало е много по-сериозни, като антракс, който е опасен и за хората. Не сме допуснали досега подобна зараза", каза Александров.
Мобилните екарисажи на частни фирми, с които държавата е сключвала договори, са неприложими в сегашната ситуация на България - смята той и обяснява защо: "Мобилните екарисажи не действат, защото са с прекалено малък капацитет и ако започнат да обезвреждат, това би отнело месеци. През това време мъртвите животни се разлагат и тръгва допълнителна опасност от други зарази".
Капацитетът в Шумен позволява унищожаването на 120 тона мъртви животни за денонощие. Вторият ни екарисаж, във Варненско, има капацитет за още 60 тона, тоест 180 тона. С други думи, и всички засегнати от болестта 126 хил. животни (по вчерашни данни, обявени от земеделския министър Десислава Танева) да бъдат умъртвени и изпратени, те ще могат да бъдат унищожени за 24 часа.
За целта обаче държавата трябва да възложи изпълнението на подобна задача на екарисажите. Вероятно могат да го сторят и фермите, но тогава разходите ще са за тяхна сметка. Впрочем, и сега държавата - в лицето на БАБХ - е длъжник на екарисажа в Шумен. Тя не е платила за извършената дейност през цялата 2017 г. и първото шестмесечие на 2018-а, преди затварянето му, а общата сума е около 8 милиона лева, посочи Александров.
На въпрос защо се заобикалят екарисажите и държавата предпочита много по-рискованото за околната среда загробване, той отговори:
"Д-р Илиев (Дамян Илиев е директорът на БАБХ - бел. ред.) се опасява от заразяване при транспортиране, но искам да уверя, че в самия регламент на Европейската комисия за тези дейности е казано, че най-добрият начин за обезвреждане е изгаряне на място, за да се предотврати дори минимален риск за разпространение на болестта. На второ място е методът на обработка чрез екарисажиране – това, което правим ние. Чак на трето място – когато няма такъв капацитет – е загробването.
Ако някой е решил да обслужва икономически интереси, тоест средствата да бъдат насочени към дадени компании, а не към екарисажа, е логично да прескочи второто и да отиде направо на третото, но това са мои догадки, не твърдя, че са истина".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Украйна стои зад убийството на ген. Игор Кирилов в Москва
Христо Иванов доведе Делян Пеевски, заяви Радомир Чолаков
Насар вдига категорията: ''Ако се оперирам, може никога да не се върна''
Украйна спира транзита на руски газ