През 2023 г. България е изразходвала 34,9 млрд. лв. за социални обезщетения, показват данните на НСИ.
От тях 17,97 млрд. лв. са от държавния бюджет, а 28,47 млрд. лв. – от осигурителни вноски.
Най-голям дял от средствата е насочен към функция „Навършена възраст/Старост“ – 15,57 млрд. лв. (44,7%), като основната част са разходи за пенсии. Следват „Болест/Здравна грижа“ с 9,23 млрд. лв. (26,5%) и „Инвалидност“ с 3,66 млрд. лв. (10,5%).
Останалите направления включват:
- „Наследници“ – 2,05 млрд. лв.
- „Семейство/Деца“ – 3,25 млрд. лв.
- „Безработица“ – 642,3 млн. лв.
- „Жилищни нужди“ – 620 хил. лв.
- „Социално изключване“ – 457,3 млн. лв.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен