Крипто общността се надява на победа на Тръмп в САЩ

OFFNews 26 септември 2024 в 10:40 1864 0

Криптовалути

Снимка Pixabay

Крипто индустрията харчи милиони долари за политически дарения преди изборите за президент на САЩ.

Крипто индустрията харчи милиони долари за политически дарения преди изборите за президент на САЩ в опит да повлияе на резултата, надявайки се на по-благоприятно законодателство в бъдеще.

Във фокуса на крипто инвеститорите са не само кампаниите за президентските избори на Камала Харис и Доналд Тръмп, но и изборът на нови 33-ма сенатори, както и вотът за всички 435 района на Камарата на представителите, съобщава Би Би Си.

Бъдещето на криптовалутите е въпрос, по който изглежда има ясна разделителна линия между Доналд Тръмп и отиващата си администрация на Байдън, допълва британската обществена медия. Тръмп ухажва гласовете на криптоентусиастите, като обещава да превърне Америка в „криптостолица на планетата“ и да създаде „стратегически национален запас от биткойни“, подобен на златните резерви на правителството на САЩ. Миналата седмица той стартира нов крипто бизнес, наречен World Liberty Financial, и въпреки че предостави малко подробности, заяви: „Мисля, че крипто е едно от тези неща, които трябва да направим“.

Това е огромен обрат в сравнение с преди три години, когато той отхвърли биткойна като нещо, което „изглежда като измама“ и заплаха за американския долар.

Криптоентусиазмът на Тръмп е в ярък контраст с политиката на администрацията на настоящия президент Джо Байдън, на когото Харис е вицепрезидент. През последните години Белият дом води мащабна борба с криптокомпаниите. През март Сам Банкман-Фрид, основател и шеф на FTX, беше вкаран в затвора за 25 години за измама, след като открадна милиарди долари от клиенти по целия свят, много от които все още се опитват да възстановят парите си, припомня Би Би Си. През април основателят на най-голямата криптоборса в света - Чангпенг Джао от Binance - получи четири месеца затвор, а компанията плати глоба от 4,3 млрд. долара (3,2 млрд. паунда). В рамките на дело, заведено от Министерството на правосъдието на САЩ, той призна, че е позволил на престъпници, насилници на деца и терористи да изпират пари чрез платформата му. 

Комисията по ценните книжа и фондовите борси също води дело срещу Binance в съда. Това е едно от рекордните 46 принудителни действия, които финансовият регулатор предприе миналата година срещу фирми, опитващи се да се възползват от все още развиващата се технология.

В същото време председателят на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) Гари Генслър казва, че „инвестиращата общественост по света е загубила твърде много пари“ заради криптокомпаниите, които не спазват законите, които неговата агенция се опитва да прилага.

Макар крипто поддръжниците да твърдят, че криптовалутите предлагат бърз, евтин и сигурен начин за прехвърляне на средства, проучване на централната банка на САЩ, Федералния резерв, установи, че броят на американците, които ги използват, е спаднал от 12% през 2021 г. до 7% през миналата година.

Харис не е говорила много по темата за криптовалутите, но един от нейните съветници заяви миналия месец, че тя ще „подкрепя политики, които гарантират, че нововъзникващите технологии и този вид индустрия могат да продължат да се развиват“.

Неотдавнашните срещи между нейния екип и ръководителите на индустрията се опитваха да изградят доверие и дадоха на криптобосовете надежда за по-светло бъдеще, независимо кой ще спечели през ноември.

Това е от изключителна важност не само за САЩ, а и за света, смята Пол Гревал, който е главен юридически директор в криптофирмата Coinbase. Той е присъствал на тези срещи.

„САЩ не само са важен пазар за криптовалутите, но и толкова много от важните технологии около тях са разработени тук. Той добавя, че предвид колко напрегната е надпреварата за Белия дом, „всеки глас е от значение и криптогласовете не правят изключение“.

Натискът срещу криптовалутите в САЩ тази година се отрази и в Европа. През април Европейският съюз прие нови закони, за да се опита да намали риска криптовалутите да бъдат използвани от престъпници.

В САЩ законопроект за регулиране на криптовалутите беше приет от Камарата на представителите, но не и от Сената. Критиците му твърдят, че той ще осигури по-малка защита на потребителите.

Пол Гревал от Coinbase подкрепя законопроекта и казва: „Това не е индустрия, която се страхува от регулиране“. Той добавя, че секторът просто иска към криптовалутите да се прилагат същите стандарти, каквито се прилагат към другите активи, „не по-строги, но не и по-слаби“.

С наближаването на изборите в САЩ през ноември криптоиндустрията е усетила възможност да помогне за избирането на законодатели, които гледат благосклонно на бизнеса. До миналия месец секторът вече е похарчил безпрецедентните 119 млн. долара за дарения, според проучване на нестопанската организация Public Citizen.

Директорът по изследванията на организацията за защита на потребителите Рик Клейпул казва, че парите се използват „за подпомагане на избирането на прокрипто кандидати и за атакуване на крипто критиците, като това става независимо от политическата принадлежност“.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Тодор Живков - герой в италиански филм за Берлингуер