Дневните командировъчни във валута при дългосрочно командироване на дипломатическите ни служители зад граница ще бъдат увеличени от 1 октомври. За целта се увеличава парите на МВнР с 2,4 млн. лв., които ще бъдат осигурени от бюджета за тази година. Външно отчита, че на годишна база е необходима финансова инжекция от 9 728 980 лв.
Ръстът на командировъчните е предвиден в проект на постановление на Министерския съвет, с който се променя Наредбата за командировъчните средства при задграничен мандат (НКСЗМ) от 2008 г. Измененията са предложени от МВнР.
Ако те бъдат приети, най-голямо ще е увеличението на дневните в Ливан – с 32 евро, Корея – с 28 евро, Косово – с 27 евро, Алжир и Йордания – с 26 евро. Най-малко ще е то за Бразилия, Иран и Турция – с 8 евро, Великобритания – с 9 евро, Австралия и Узбекистан – с 10 евро.
Според предложението най-ниски дневни командировъчни дипломатите ще взимат в Йемен - 96 евро, а най-много - в Швейцария - 149 евро. За сравнение през 2008 г. най-ниските командировъчни са били в размер на 85 евро в Камбоджа, а най-високите са били 132 евро в Швейцария.
Предлаганите поправки имат отношение и към средствата за покриване на учебните такси, наеми на жилища, медицинско обслужване и здравно осигуряване и допълнителните командировъчни за възникнала заплаха за живота и сигурността на дългосрочно акредитираните в чужбина служители.
Размерът на командировъчните се актуализира от МС по предложение на министъра на външните работи на всеки 2 г. като се отчита индексът на ООН за цените на дребно (RPI), се посочва в действащата наредба. Но от приемането на Наредбата през 2008 г. досега основният размер на командировъчните е актуализиран само за Аржентина през 2017 г.
За първи път се предлага цялостно актуализиране на базисните размери на командировъчните. През 2017 г. с изменение на Наредбата е прието ново Приложение № 1 към нея, с което са приети нови базисни размери на дневните командировъчни пари, които обаче за по-голямата част от държавите не са довели на практика до увеличение, а само до изплащане на 100% от първоначално предвидения им размер през 2008 г., се посочва в доклада към предложението.
В началото на декември 2022 г. служители на МВнР започнаха стачни действия с искане за увеличение на заплатите, индексиране на командировъчните и прекратяване на практиката за намаляване на основната заплата при дългосрочно командироване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)