Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) иска в България да се въведе т.нар. "заплата за издръжка", за да се намалят нископлатените работници и работещите бедни, стана ясно по време на онлайн дискусия за Директивата за адекватни минимални заплати в Европейския съюз.
През октомври миналата година Европейската комисия предложи проект на директивата, който има две основни цели. Първо, да гарантира, че работниците в ЕС получават "адекватно" минимално заплащане, позволяващо достоен живот; и второ - да се увеличи колективното договаряне.
Предвиждат се ясни и стабилни критерии за определяне на МРЗ (минимална работна заплата), стриктното им прилагане и ограничаване на нейните вариации по отрасли и/или на местно равнище.
КНСБ отчита, че за 2020 г. заплатата за издръжка тя е 1214 лева, а минималната работна заплата е едва 50% от нея. Според синдиката заплатата за издръжка е доход от труд, който позволява на наетия работник и неговото семейство базисен, но социално приемлив стандарт на живот.
Председателят на КНСБ Пламен Димитров уточни, че това е механизъм, който "не оставя бедни работещи на пазара на труда, което е изключително важно, също и от политическа гледна точка - да се докаже, да се потвърди максимата, че заетостта вади хората от капана на бедността. Хората, които получават близка до минималната работна заплата са стотици хиляди", предаде БНР.
Конфедерацията настоява и za увеличение от 17,5% всяка година на МРЗ, което ще позволи тя да достигне нивото на заплатата за издръжка през 2025 г. Ако същевременно средната заплата за страната расте всяка година с 12,5%, след 4 години минималното възнаграждение ще бъде 50% от нея.
Социалният министър в оставка Деница Сачева заяви, че ролята на минималните заплати става все по-важна в условията на икономически спад: "България счита, че предложението на Европейската комисия за директива на Европейския парламент и на Съвета относно минималните работни заплати в ЕС е една добра основа за преговори".
Министерството на труда и социалната политика ще подкрепи въвеждането на "праг на достойнството", каза още Сачева. Този праг означава, че минималното възнаграждение трябва да е 60% от медианната брутна заплата (средната стойност на заплатата - бел. ред.) и 50% от средната брутна заплата.
За искането за обществените поръчки на Европейската конфедерация на профсъюзите и КНСБ - да има изискване работодателите, които имат достъп до обществени поръчки и финансиране, да са сключили колективен договор с работниците си, а всеки работодател, който не зачита синдикалните права на работниците, да бъде лишен от достъп до обществени поръчки, социалният министър заяви, че няма по-голяма защита от тази, заложена в директивата за обществени поръчки.
Според КНСБ е необходим национален план за действие по директивата, с който страната ни да достигне до 70 на сто покритие от колективни договори. В момента този дял е около 30%.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)